W Poznaniu odbędzie się w dniach od 26 do 27 lutego br. Polsko-Niemiecka Konferencja Naukową zatytułowana „Ziemia skrywa kości. Zapomniane krajobrazy pamięci – cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku.” Konferencję organizują: Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Kulturreferat Westpreussen-Posener Land-Mittelpolen-Wohlynien-Galizien, Warendorf; Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Poznaniu; Centrum Instytut Wielkopolski Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Niekatolickie miejsca pochówków w województwie wielkopolskim znajdują się, poza wyjątkami, w stanie poważnej degradacji i dewastacji, chociaż często uznane są za zabytki kultury i ich ochrona leży w gestii gmin, miast, Kościoła rzymskokatolickiego lub państwa. Zmiana tego stanu rzeczy jest nader istotna dla polsko- niemieckiego pojednania – czytamy w informacji o konferencji.
W dwudniowym wydarzeniu wezmą znamienici naukowcy z Polski i Niemiec, a także osoby, które na co dzień zmagają się z zachowaniem dziedzictwa ewangelickiego w Wielkopolsce. Tematyka konferencji wykracza daleko poza kwestie związane z cmentarzami ewangelickimi. I tak prof. Jarosław Kłaczkow z UMK w Toruniu przedstawi referat o „Wielkopolskim i pomorskim Kościele ewangelicko-augsburskim w polskiej historiografii”, a prof. Olgierd Kiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego podejmie temat „Kościoły ewangelickie w Wielkopolsce w XX i XXI wieku”.
O doświadczeniach związanych z opieką nad cmentarzami ewangelickimi opowie z perspektywy kościelnej ks. Waldemar Wunsz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie.
Szczegółowy program konferencji wraz z omówieniem celów znajduje się TUTAJ.
Na stronie www.historia.luter2017.pl, tzw. aplikacji historycznej, dokumentującej dziedzictwo ewangelickie w Polsce w kontekście 500-lecia Reformacji, znajdują się informacje na temat niektórych kościołów i cmentarzy w Wielkopolsce. Baza jest wciąż rozbudowywana, a wszystkich Internautów zachęcamy do włączenia się w projekt.