Wystawa i seminarium: Witraże na Pomorzu Zachodnim – sztuka witrażowa do 1945 r.

W związku z obchodzonym jubileuszem 500-lecia reformacji i ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Reformacji Muzeum w Koszalinie przygotowało szczególną wystawę podejmującą temat sztuki protestanckiej na obszarze dzisiejszego Pomorza Zachodniego. Ta okolicznościowa ekspozycja zwraca uwagę na witraże gabinetowe – wyjątkowe, mało znane szklane dzieła sztuki, które w XVI i XVII wieku powszechnie zdobiły okna ewangelickich kościołów na Pomorzu. Zachowana do dziś – ciągle jeszcze znaczna – liczba tych prawdziwych skarbów dawnego witrażownictwa wyróżnia nasz region w skali całego kraju.


Przygotowana prezentacja daje impuls do zapoznania się z historią specyficznego rodzaju produkcji witrażowniczej, techniki wykonania, a przede wszystkim kunsztu dawnych artystów.

Wystawa wskazuje także na pilną potrzebę badań nad tym bezcennym kruchym dziedzictwem kulturowym, które w pewnym zakresie podjęły już XIX-wieczne inwentaryzacje zabytków sztuki regionalnej, a szerzej kontynuowały prace badawcze prowadzone przez Rudolfa Hardowa w latach 30. XX wieku. Ekspozycja uwzględnia także postulat bezwzględnej konieczności ochrony konserwatorskiej miniaturowych barwnych kompozycji oraz – co dzisiaj niezwykle ważne – wskazuje na potrzebę ich włączenia w szeroko rozumianą turystykę i promocję regionu.

Zaprezentowane na wystawie przykłady oryginalnych renesansowych pomorskich witrażyków, a także pokazane unikatowe przedwojenne rysunki inwentaryzacyjne, kopie i zdjęcia barwnych szybek ilustrują wysokie wartości artystyczne i historyczne nieznanych dzieł sztuki oraz obrazują dawną historię, życie i pobożność pomorskich ewangelików.

W dniach od 27 do 28 kwietnia br. odbywać się będzie polsko-niemieckie oraz ekumeniczne seminarium z okazji 500 lat reformacji

>> Szczegółowe informacje TUTAJ