Reformacja 1517-2017 – Ekumeniczne perspektywy

Ekumeniczna Grupa Robocza ewangelickich i rzymskokatolickich teologów wydała publikację „Reformacja 1517-2017 – Ekumeniczne perspektywy”. Książka jest efektem ekumenicznych badań naukowych zainicjowanych w kontekście zbliżającego się jubileuszu 500-lecia Reformacji. 

Publikacja została zaprezentowana w Würzburgu przez biskupa mogunckiego kardynała Karla Lehmanna oraz bp. Martina Heina z Kościoła Ewangelickiego Kurhessen-Waldeck pod koniec marca 2015 r. Wydawcami studium jest prof. Dorothea Sattler z Kościoła rzymskokatolickiego i luterański teolog Volker Leppin.

Tekst podzielony jest na cztery rozdziały. Pierwszy to wstęp, omawiający historię projektu rozpoczętego w 2009 roku, a także zagadnienia naukowe, w tym metodykę pracy. Drugi rozdział opisuje dzieje Reformacji z uwzględnieniem kontekstu dziejowego, rozwoju Reformacji, podejmowanych wysiłków na rzecz ratowania instytucjonalnej jedności Kościoła Zachodniego oraz kształtowania się nowożytnych Kościołów wyznaniowych. Trzecia część to systematyczno-teologiczne aspekty Reformacji, odnoszące się m.in. do zasady nieustannej odnowy Kościoła zarówno w tradycji rzymskokatolickiej, jak i ewangelickiej. Ostatni rozdział podejmuje problematykę konfesyjnego pluralizmu, a także przyjęcia reformacyjnych poglądów w Kościele rzymskokatolickim oraz rzymskokatolickich w Kościołach ewangelickich. Rozdział wieńczy teologiczna refleksja nad jubileuszem 2017 roku.

Dużym atutem książki jest jej dwujęzyczność – wszystkie teksty opublikowano w języku niemieckim i angielskim.

Ekumeniczna Grupa Robocza ewangelickich i rzymskokatolickich teologów jest jedną z najstarszych inicjatyw ekumenicznych, funkcjonujących jeszcze przed Soborem Watykańskim II. Grupa zaczęła się spotykać od 1946 roku – rzymskokatoliccy i ewangelicy teolodzy „przypadkowo” spotykali się w tym samym czasie i miejscu, podejmując pierwsze kroki w rzymskokatolicko-luterańskim dialogu. Konspiracyjne początki wynikały z oficjalnego zakazu takich inicjatyw po stronie rzymskokatolickiej.  Przez wiele lat aktywnym uczestnikiem grupy był kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

Na stronie luter2017.pl zaprezentujemy niebawem niektóre wnioski zaprezentowane w publikacji.

Dorothea Sattler, Volker Leppin (Hg.): Reformation 1517–2017. Ökumenische Perspektiven, 1. Auflage 2014, Vandenhoeck & Ruprecht/Herder Verlag