Jak jubileusz 500 lat Reformacji odbierany jest w środowisku Kościoła rzymskokatolickiego i jakie stwarza szanse dla dialogu ekumenicznego? Jak postrzegana jest dzisiaj reformacja i katolicyzm, i na ile dawne schematy myślowe identyfikujące protestantyzm z postępem i nowością, a katolicyzm z autorytaryzmem i tradycjonalizmem są dziś aktualne? Odpowiedzi na te pytania będą starali się udzielić uczestnicy konferencji „Reforma w katolicyzmie. Wierność tradycji i zmiany w rzymskokatolickiej teologii i Kościele” organizowanej przez Akademię Ewangelicką Tutzing.
Konferencja odbywać się będzie w dniach od 28 listopada do 1 grudnia br.
Konferencja składa się z 14 części, w trakcie których podjęty zostanie temat reformy w katolicyzmie (i nie tylko) z różnych perspektyw teologicznych. Wykład wprowadzający „Wierność tradycji i odnowa w Kościele rzymskokatolickim” wygłosi kard. Karl Lehmann, emerytowany biskup Moguncji. Kluczowe zagadnienia teologii rzymskokatolickiej takie jak sukcesja apostolska, urząd nauczycielski Kościoła, ekumeniczne aspekty eklezjologii katolickiej, papiestwo, kapłaństwo i Lud Boży będą omawiane każdorazowo z perspektywy ewangelickiej i rzymskokatolickiej.
Wśród referentów znajdują się czołowi przedstawiciele niemieckojęzycznej teologii ewangelickiej i rzymskokatolickiej od lat zaangażowani w dialog ekumeniczny. Przewidziano również panel dla młodych teologów.
W ramach konferencji odbędzie się publiczna dyskusja panelowa „Reforma(cja) dzisiaj? Kościoły przed wspólnymi wyzwaniami w zmieniającym się świecie” z udziałem sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej ks. Martina Junge, biskupa krajowego Bawarii ks. bp. Heinricha Bedford-Strohma oraz metropolity Monachium i Fryzyngi kard. Reinharda Marxa. Każdego dnia odbywać się będą wspólne modlitwy, a 29 listopada biskupi różnych wyznań poprowadzą nabożeństwo ekumeniczne.
Dyrektorem Akademii Ewangelickiej w Tutzing jest ks. prof. Udo Hahn.
>> Szczegółowy plan konferencji