Przedstawiciele europejskich luteranów w Norwegii

W norweskim Trondheim odbyły się konsultacje zwierzchników i przedstawicieli Kościołów europejskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Kościół ewangelicki w Polsce reprezentował bp Jerzy Samiec.
Europejskie Konsultacje Światowej Federacji Luterańskiej odbyły się w dniach 11-14 maja 2015 w Trondheim w Norwegii. Zgromadziły zwierzchników i przedstawicieli Kościołów z regionów Europy Środkowo-Wschodniej, Środkowo-Zachodniej i Skandynawii.

Konsultacje służyły nawiązywaniu i poszerzaniu relacji pomiędzy Kościołami luterańskimi w Europie. Podczas konferencji zaprezentowano szereg referatów związanych z tematem nawiązującym do jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Przedstawiciele Kościołów członkowskich zostali poproszeni od odpowiedź na pytanie: Od czego zostaliśmy wyzwoleni i jak wykorzystujemy tę wolność?

W swoim referacie zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce – bp Jerzy Samiec – przedstawił realia związane z przemianami zachodzącymi w Polsce przed i po upadku komunizmu oraz rolę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w tym procesie.

Biskup Samiec mówił o polskiej rzeczywistość przed upadkiem komunizmu, o skomplikowanej sytuacji politycznej, problemach bytowych i utrudnionym podróżowaniu. Wspomniał też, że w tym trudnym czasie „ludzie walczyli o polepszenie swojego życia. Jednak nikt, albo prawie nikt nie marzył o wolności politycznej.”

Polacy opuszczali kraj w tęsknocie za wolnością, co powodowało „systematyczne zmniejszanie się ilości wiernych. Szacuje się, że po zakończeniu drugiej wojny światowej w Polsce pozostało ponad trzysta tysięcy ewangelików. Dziś w Polsce jest około siedemdziesiąt tysięcy wiernych”.

Jednak zmiany nadeszły i wydarzyło się to w 1989 roku. Jak to było możliwe? Pewnie wielu stwierdzi, że to był zbieg okoliczności, tak potoczyły się dzieje ludzkości, lecz dla mnie i dla wielu Polaków – podkreślił biskup Samiec – to dowód na działanie Bożej Łaski.

Przypomniał, jakie znaczenie pod koniec lat siedemdziesiątych miała modlitwa nie tylko w Kościele ewangelickim, ale także w Kościele rzymskokatolickim, do którego należało i należy większość Polaków. – Modlili się więc katolicy, prawosławni, ewangelicy i ewangelikalni chrześcijanie. Ta wspólna modlitwa przyniosła owoce: „Bóg odpowiedział na nasze modlitwy i ze swojej Łaski wyzwolił nas z niewoli do wolności – powiedział biskup.

Polska stała się krajem, w którym zaczęły zachodzić zmiany, młodzi ludzie mają możliwość poszerzać swoje horyzonty, można swobodnie podróżować, prowadzić prywatną działalność itp. Nowe perspektywy pojawiły się też dla Kościoła: aktualizacja prawa, rozbudowa Diakonii, rozwinięcie działalności edukacyjnej.

Lecz wolność – zaznaczył Biskup Kościoła –  ma też swoje konsekwencje: wyjazdy za pracą, które wiążą się z rozstaniem małżonków i pozostawieniem dzieci pod opieką rodziny, zwlekanie z zakładaniem rodziny spowodowane naciskiem na rozwój kariery zawodowej, konsumpcjonizm, swoboda seksualna, pogłębiająca się przepaść pomiędzy ubogimi i bogatymi oraz fascynacja światem wirtualnym.

Kościół winien więc reagować na obecną sytuację i robi to podejmując działania w takich sferach jak edukacja (nacisk na wartości chrześcijańskie i ewangelicki etos pracy), diakonia (pomoc potrzebującym) i poradnictwo (towarzyszenie w kryzysach). Wolność jakiej doświadczamy w Polsce wymaga więc od Kościoła konkretnego zaangażowania i wspierania swoich wiernych oraz odważnego głoszenia Ewangelii – podsumował bp Jerzy Samiec.

Konsultacje w Trondheim były okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmów na temat aktualnych problemów Kościołów członkowskich. Uczestników spotkania poruszyła wiadomość o kolejnym trzęsieniu ziemi w Nepalu. Sekretarz Generalny zapewnił o wsparciu jakie ŚFL oferuje dla ofiar i zachęcił by uczestnicy spotkania włączyli się w modlitwę o poszkodowanych.

Podczas konsultacji dyskutowano także na temat sytuacji uchodźców i nielegalnych imigrantów oraz roli jaką mogą odegrać Kościoły angażując się w pomoc.

Spotkanie w Trondheim było też możliwością udziału we wspólnych nabożeństwach, które prowadzili duchowni z Kościoła Norwegii i Wolnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego.

AGT