Peruwiańscy luteranie promują dokument „Od konfliktu do komunii”

Wspólna refleksja nad rzymskokatolicko-luterańskim dokumentem „Od konfliktu do komunii” może pomóc nie tylko przy ekumenicznych obchodach 500-lecia Reformacji, ale i przy uzdrawianiu społecznych podziałów w Peru – stwierdzili liderzy Kościoła luterańskiego w Peru podczas ekumenicznego sympozjum zorganizowanego w ramach Święta Reformacji. 

Peruwiański Kościół Ewangelicko-Luterański, choć nieliczny (ok. 1300 wiernych) postanowił zaprosić lokalny Kościół rzymskokatolicki do dyskusji nad dokumentem wypracowanym wspólnie przez Światową Federację Luterańską i Kościół rzymskokatolicki. Tekst dotyczy zarówno zagadnień historycznych oraz teologiczno-dogmatycznych, w tym niektórych kwestii wciąż dzielących luteran i rzymskich katolików.

Według duchownych luterańskich ks. Adita Torres i ks. Pedro Bullon publikacja może służyć jako element wspólnego świadectwa wiary dla wzmocnienia dialogu demokratycznego w świetle napiętej sytuacji społecznej w Peru. Luterańscy duchowni odnieśli się do historycznych konfliktów i podziałów narosłych w latach 1980-2000. – Ta szansa, jaką stwarza dokument, może pomóc zarówno Kościołowi luterańskiemu, jak i rzymskokatolickiemu w zmaganiu się z trudnymi tematami teologicznymi i wspólnym zbadaniu historycznej rzeczywistości Reformacji, abyśmy mogli odkryć możliwości współpracy na rzecz przyszłości pełnej nadziei – przekonują luteranie.

Słowa pozdrowienia do uczestników konferencji przesłał ks. Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej.

W Peru działa ponadto mały, skoncentrowany na mniejszości niemieckojęzycznej Ewangelicko-Luterański Kościół Peru, liczący zaledwie 200 członków, a także nie należący do ŚFL Ewangelicko-Luterański Synod Peru (ok. 900 wiernych) związany z amerykańskimi staroluteranami z Synodu Wisconsin (WELS).