17 maja 2016 roku w siedzibie Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej odbyło się posiedzenie komitetu organizacyjnego obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu. Na zaproszenie ks. bp. Marcina Hintza na spotkanie przybyli przedstawiciele trójmiejskich instytucji kultury, nauki oraz partnerzy i współorganizatorzy obchodów roku 2017. Celem spotkania było omówienie działań i stanu przygotowań do jubileuszu, wymiana idei, a także koordynacja zaplanowanych wydarzeń i inicjatyw w związku z 500-leciem Reformacji.
Komitet organizacyjny, w którego skład z ramienia Diecezji wchodzą: bp Marcin Hintz, ks. Marcin Pilch, prof. Jan Iluk oraz p. Dominika Gzowska, przedstawił również propozycję hasła obchodów, które ostatecznie zostanie zaprezentowane w czerwcu br. wraz z otwarciem specjalnej strony internetowej poświęconej obchodom 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu, na której znajdą się aktualności i kalendarium wydarzeń.
Na spotkaniu ustalono, że obchody zainagurowane zostaną już w roku bieżącym podczas nabożeństwa Reformacyjnego 31 października w sopockim kościele Zbawiciela. Główne uroczystości przewidziane są natomiast na drugą połowę maja 2017 roku.
W dniach 18-19 maja odbędzie się Gdański Kongres Reformacyjny, w ramach którego na Uniwersytecie Gdańskim zostanie zorganizowana konferencja naukowa pt. Słowo Ewangelii i jego oddziaływanie w tradycji Reformacji XVI wieku. Zaplanowano 5 bloków tematycznych prelekcji: historia, teologia, filozofia, sztuka i muzyka oraz ekonomia i socjologia religii. Łącznie zostanie wygłoszonych 20 referatów, które ukażą się w publikacji pokonferencyjnej. Podsumowaniem kongresu ma być debata z udziałem mediów w gdańskim Dworze Artusa.
Kolejnym dużym wydarzeniem będzie Koncert Reformacyjny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 19 maja 2017 roku. Po raz pierwszy przez gdańskich filharmoników ma zostać wykonana V Symfonia d-moll, op. 107, nazywana Symfonią „Reformacyjną” – skomponował ją Feliks Mendelssohn-Bartholdy w 1830 roku z okazji trzechsetnej 400. rocznicy Wyznania Augsburskiego.
20 maja mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wybrać się na spacer edukacyjny z przewodnikiem po Gdańsku „śladami Reformacji”. Jego organizacją zajmie się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które ma wydać okolicznościowe spacerowniki.
Część majową obchodów zakończy nabożeństwo ze specjalną oprawą muzyczną w niedzielę 21 maja, po którym w Muzeum Sopotu otworzona zostanie wystawa poświęcona protestanckiej kulturze mieszczańskiej XIX wieku.
Druga część obchodów 500-lecia Reformacji na Pomorzu zaplanowano na jesień 2017 roku. W dniach 29-30 września w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Reformacja w Prusach Królewskich XVI-XIX wieku, organizacją której zajął się Instytut Historii PAN, natomiast w dniach 17-18 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury będzie miała miejsce konferencja Jan Bugenhagen – Doktor Pomeranus. Dziedzictwo materialne i kulturowe Reformatora Pomorza i Północnej Europy.
Obchody zwieńczy 31 października 2017 roku otwarcie przez Muzeum Narodowe w Gdańsku Wystawy Reformacyjnej w Zielonej Bramie oraz popołudniowe nabożeństwo reformacyjne w Sopocie.
W styczniu 2018 roku zaplanowano podsumowanie obchodów, prezentację książki pokonferencyjnej oraz zamknięcie wystawy.