21 marca 2013 r. rozpoczną się w Eisenach tygodniowe konsultacje Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) poświęcone starotestamentowej Księdze Psalmów. „Śpiewanie Pieśni Pana: Współczesne interpretacje psalmów z luterańskiej perspektywy” – brzmi temat spotkania 38 luterańskich teologów z całego świata, które odbywa się w ramach przygotowań ŚFL do jubileuszu 500-lecia Reformacji.
Uczestnicy zajmować się będą pochodzeniem i historycznym kontekstem psalmów, a także recepcją psalmów w Nowym Testamencie. Dyskutowane będą również takie zagadnienia jak: interpretacja psalmów u Lutra, (nie)sprawiedliwość w psalmach, czy życie duchowe i psalmy,
Psalmy odgrywają również ogromną rolą w liturgii luterańskiej. Obecne są nie tylko w introitach, ale także przewijają się przez całą liturgię w pieśniach, oraz modlitwach. W Śpiewniku Ewangelickim znajduje się również wybór psalmów do liturgicznego użytku podczas nabożeństw o różnych porach dnia, a także podczas nabożeństw domowych.
***
Ludzkie serce jest jak statek na wzburzonym morzu. Miotany jest przez morskie wiatry ze wszystkich stron świata: z jednej strony uderza lęk i troska przed przyszłym nieszczęściem, z drugiej zgryzota i smutek z powodu teraźniejszego zła, z innej strony wieje nadzieja i zuchwałość wypatrujące przyszłego szczęścia, a skądś indziej dmie pewność i radość z posiadanych dóbr. Burze uczą nas jednak mówić szczerze i poważnie, uczą nas otwierać serce i wytrząsać z niego wszystko to, co uwiera. Czyż to właśnie nie w psalmach znajdujemy szczerą mowę pośród szalejących burz? Gdzież można znaleźć zacniejsze słowa radości aniżeli w psalmach uwielbiających i dziękczynnych? Gdzież indziej znajdziesz głębsze, przepełnione skargą i nieszczęściem słowa smutku niż w psalmach? Właśnie dzięki nim zajrzysz wszystkim świętym prosto w ich serca, w oczy samej śmierci, a nawet do samego piekła. Psałterz jest książeczką wszystkich świętych i każdy, bez względu na to, w jakiej jest sytuacji, znajdzie w psalmach słowa, które rymują się z życiem i pasują tak, jakby zostały napisane specjalnie dla niego.
Z przedmowy Marcina Lutra do Psałterza (1528)