„Nie ma wytłumaczenia dla przemocy wobec kobiet” – kampania Światowej Federacji Luterańskiej

Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) oraz Światowa Rada Kościołów (ŚRK) włączyły się w międzynarodową kampanię „Nie ma wytłumaczenia dla przemocy wobec kobiet”  (No Excuses for Violence Against Women) zainicjowaną przez Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich (YWCA) w dniach od 25 listopada do 10 grudnia.

„Często wydaje się, że przemoc wobec kobiet to problem, który ma miejsce gdzie indziej, który dotyka innych, a nie nas; to rzeczywistość, która nie musi być zauważona przez Kościół, gdyż dotyczy tylko niewielkiej grupy ludzi ubogich i niewykształconych” – stwierdziła Maria Cristina Rendón asystentka programu „Kobiety w Kościele i Społeczeństwie” (LWF WICAS). Podczas gdy tworzy się kolejne wytłumaczenia i wymówki, tysiące kobiet i dziewcząt na całym świecie doświadcza wykorzystywania, prześladowania, gwałtu i przemocy fizycznej, która czasem prowadzi także do śmierci.

Podejmując działania w ramach kampanii „Nie ma wytłumaczenia dla przemocy wobec kobiet”   ww organizacje włączają się w „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” , międzynarodową kampanię, którą zainicjowała w 1991 r. organizacja Women’s Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Od tamtego czasu kampania odbywa się co roku pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Warto przy tym wspomnieć, że właśnie 25 listopada został uznany oficjalnie przez ONZ Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet już w 1999 r. Na gruncie polskim w akcję włączyły się między innymi prof. Małgorzata Fuszara, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz oraz organizacje pozarządowe. W działaniach ONZ motywem przewodnim jest kolor pomarańczowy, który ma być widocznym wsparciem tegorocznej kampanii, natomiast ŚFL używa symbol X, który ma podkreślić zaprzestanie przemocy wobec kobiet.

Program WICAS ŚFL, aby zaznaczyć „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” i podkreślić znaczenie społecznej sprawiedliwości płci dla wspólnoty ŚFL, wprowadził serię krótkich filmów, w których ludzie wierzący, osoby aktywne w ŚFL podkreślają, że nie ma wytłumaczenia dla przemocy wobec kobiet i nie można też znaleźć wytłumaczenia dla osób, które ignorują ten problem. Istotnym jest m.in. podkreślenie uzdrowienia i odnowienia godności jakie może stać się udziałem kobiet doświadczających przemocy, gdy zamiast milczenia usłyszą słowa pociechy i wsparcia.

W akcję włączył się m.in. biskup Munib A. Younan, przewodniczący ŚFL, który podkreślił że zrozumienie faktu, że kobiety i mężczyźni są oboje stworzenia na obraz Boga, powinno umocnić nas w przekonaniu, że na przemoc wobec kobiet nie ma miejsca w Kościele i społeczeństwie. Biskup Younan stwierdził również, że zarówno dyskurs religijny jak i kultura mogą utrzymywać nierówne relacje między kobietami i mężczyznami, ale Kościoły mogą odegrać wiodącą rolę w realizacji postulatu społecznej sprawiedliwości płci.

Udział w kampanii jest wpisany w działania ŚFL dotyczące przemocy wobec kobiet oraz płci społeczno-kulturowej (gender), które realizowane były poprzez publikacje dokumentów Kościoły mówią NIE, przemocy wobec kobietPłeć i władza – perspektywa wiary oraz Płeć i sprawiedliwość – zasady postępowania. Mają one na celu umożliwienie stworzenia wspólnoty inkluzywnej w obrębie ŚFL. To w takiej wspólnocie jest miejsce dla wszystkich potrzebujących, doświadczających cierpienia i przemocy w nawiązaniu do słów Jezusa Chrystusa: „Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie”. (Mt 11,28).

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska