Centralnym punktem ogólnopolskich obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji było nabożeństwo, które odbyło się w niedzielę, 29 października w kościele Św. Trójcy w Warszawie. Zgromadziło ono przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, gości z kraju i zagranicy.
Obecny był m.in. Prymas Polski abp Wojciech Pola, który powiedział: „Wbrew pojawiającej się wciąż pokusie rozdrapywania ran i szukania tego, co nas dzieli, wierzę, że dziś patrzymy na siebie i na nasze Kościoły nie z perspektywy podziału, który się kiedyś dokonał, ale w perspektywie dążenia do jedności”. Jako reprezentant Polskiej Rady Ekumenicznej przemówił bp M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Nabożeństwo prowadził bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, a kazanie wygłosił bp Munib Younan z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej.
Były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej zaapelował o odważne wyznawanie wiary chrześcijańskiej i udział chrześcijan w rozwiązywaniu problemów świata: „Dziś żyjemy w świecie zasług i konsumpcji, ekstremizmu i populizmu. To są wartości i ideologie, które wyznaje świat. To są rzeczy, które media i popkultura uznają za silne i znaczące. Pytanie skierowane dziś do nas brzmi: co wyznaje Kościół w konfrontacji z taką kulturą? Jakie wartości wyznajemy? – pytał. Przypomniał, że Reformacja powinna być dla wszystkich chrześcijan wspólną „prośbą do Ducha Świętego, aby nas zmieniał, reformował, przeobrażał i kształtował, abyśmy byli świadkami krzyża”.
Pełny tekst kazania
W trakcie nabożeństwa miało też miejsce wyjątkowe wydarzenie. Bp Markus Dröge z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc przekazał na ręce bp. Jerzego Samca kopię dokumentów poświadczających miejsce pochówku i datę śmierci bp. Juliusza Bursche, dawnego diakona i proboszcza Parafii Świętej Trójcy oraz Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Przedwojenny zwierzchnik Kościoła zginął w 1942 r. w gestapowskim więzieniu Moabit w Berlinie, dokąd trafił po okresie uwięzienia w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Bp Dröge wyraził też wdzięczność za budowane od lat polsko-niemieckie pojednanie i partnerstwo oraz zachęcił do pogłębiania pamięci o bp. Juliuszu Bursche inspirującej w „pomnażaniu kapitału pojednania”. Po nabożeństwie odbyło się w sali parafialnej spotkanie potomków bp. Burschego z berlińskim gościem, Biskupem Kościoła przy udziale ks. Piotra Gasia.
W liturgii nabożeństwa wzięły udział osoby reprezentujące różne grupy wiekowe, środowiska kościelne i narodowości – aktywnie uczestniczyły dzieci z naszej parafii. Liturgia łączyła elementy tradycyjne i współczesne, a oprawę muzyczną zapewniły dwa chóry – Vox Gaudii, a także Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran), która wykonywała utwory solowe przy akompaniamencie prof. Jerzego Dziubińskiego (organy). Podczas nabożeństwa na fortepianie grała również Anna Gaś. Liturgię spowiednią prowadził biskup diecezji warszawskiej ks. Jan Cieślar, a komunijną ks. bp Jerzy Samiec i ks. dr Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej. Błogosławieństwa udzielił Biskup Kościoła. Nabożeństwo było transmitowane na żywo na Facebooku, a 31 października w Drugim Programie Polskiego Radia nadano retransmisję.