„Luter – katolickość i reforma. Korzenie – drogi – oddziaływanie” – pod takim tytułem odbywała się w dniach od 21 do 25 września w Erfurcie rzymskokatolicka konferencja naukowa poświęcona Wittenberskiemu Reformatorowi. W sympozjum organizowanym przez Instytut Ekumeniczny im. Johanna Adama Möhlera wzięli również udział biskupi luterańscy z Niemiec i Finlandii.
Wolfgang Thönissen, dyrektor Instytutu, powiedział podczas inauguracji konferencji, że jest ona wkładem strony rzymskokatolickiej w upamiętnienie 500-lecia Reformacji w 2017 roku. – Taka konferencja może odbywac się jedynie z uwzględnieniem ekumenicznej perspektywy. Chcemy zwrócić uwagę na Lutra jako katolika i reformatora – dodał. Wśród prelegentów znaleźli się cenieni teolodzy luterańscy, w tym prof. Volker Leppin oraz prof. Riisto Saarinen.
Z kolei bp Gerhard Ulrich, zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD) witając zebranych zaznaczył, że zbliżający się jubileusz jest prawdopodobnie niepowtarzalną szansą na mocne podkreślenie tego, co wspólne. – Nigdy przedtem jubileusz Reformacji nie był świętowany w duchu ekumenicznym. Musimy się wspólnie zastanowić jak możemy obchodzić razem rok 2017 jako święto, w którego centrum będzie stać Chrystus – mówił biskup generalny VELKD. Luterański duchowny przypomniał, że wspólny, luterańsko-rzymskokatolicki dokument „Od konfliktu do komunii” doprowadził do nowej oceny katolickości Lutra.
Tematyka wykładów dotyczyła wpływu nauczania Ojców Kościoła i teologów średniowiecznych na Lutra, w tym św. Atanazego, św. Bernharda z Clairvaux, św. Tomasza z Akwinu i oczywiście św. Augustyna. Referaty podejmowały również zagadnienia liturgiczne (liturgia godzin i jej wpływ na Lutra), a także eklezjologiczno-dogmatyczne (od Wittenberskiej Reformacji do luteranizmu, praktyka eucharystyczna u Lutra).
Uczestnikami konferencji byli teolodzy rzymskokatoliccy zajmujący się badaniami nad Lutrem m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Polski i USA. Słowa pozdrowienia do zebranych przesłał kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który przypomniał, że najważniejszym zamiarem Lutra była dogłębna reforma całego Kościoła. Według kardynała nie tylko zawiodła ówczesna Kuria Rzymska, ale i Reformacja nie zrealizowała swoich celów. Również miejsce konferencji nie było przypadkowe, gdyż odbyło się w murach dawnego klasztoru augustianów, w którym przebywał Luter i gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Także w tym miejscu papież Benedykt XVI wygłosił w 2012 roku ważne przemówienie, dotyczące Lutra w dialogu ekumenicznym.
Link: Szczegółowy program konferencji