Luteranie, kojarzeni głównie z Niemcami lub krajami skandynawskimi, obecni są także w innych zakątkach świata. Kościoły luterańskie na całym świecie przygotowują się do 500-lecia Reformacji, jednak niektóre z nich świętują również małe, a jednocześnie wielkie jubileusze, które pokazują niezwykłe bogactwo i różnorodność luteranizmu. Jednym z nich jest Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA), którego mottem od kilku lat są słowa: Boże dzieło – nasze ręce.
ELCA to młody Kościół. W styczniu 2013 roku rozpoczynają się w USA obchody 25. rocznicy powstania ELCA. Jednak historia luteran w USA sięga znacznie dalej. ELCA powstał z połączenia trzech różnych Kościołów luterańskich, działających na terenie USA, a pochodzących z różnych kręgów kulturowych, używających innego języka liturgicznego oraz z różnymi formami pobożności. Potrzeba wspólnego świadectwa ponad podziałami narodowościowymi, bez względu, a czasem nawet wbrew tradycji przodków doprowadziła do historycznego momentu połączenia Amerykańskiego Kościoła Luterańskiego, Luterańskiego Kościoła w Ameryce oraz Związku Luterańskich Kościołów w Ameryce.
Dziś ELCA jest największym wyznaniem luterańskim w USA z ok. 4,2 milionami wiernych w 10 tys. parafiach, znajdujących się na terenie 65 diecezji. Jedną z nich jest diecezja Oregonu, która jest oficjalnym partnerem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
– W ciągu 25 lat powstało 435 zupełnie nowych parafii. Ordynowaliśmy prawie 8 tys. księży oraz wysłaliśmy ponad 2 tys. misjonarzy, aby służyli na świecie. Jesteśmy Kościołem głęboko zakorzenionym w życiu kraju i na nowo się odradzającym. Nasze korzenie są w Piśmie Świętym i luterańskich księgach wyznaniowych, a także w żywych wspólnotach oraz bogatych dziejach naszych parafii – powiedział w przesłaniu rocznicowym ks. bp Mark S. Hanson, zwierzchnik ELCA i były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.
W minionym roku ELCA obchodził uroczystości jubileuszowe z okazji 300. Rocznicy urodzin ks. Henry’ego Muhlenberga określanego nieraz mianem „patriarchy amerykańskiego luteranizmu”. Tę niezwykłą postać przybliżmy polskim Internautom w 2013 roku, który obchodzony jest w Kościele luterańskim w Polsce jako Rok Reformatorów.
ELCA to nie tylko wielka historia. To także żywe świadectwo o Chrystusie i konkretna pomoc dla bliźnich. Zaangażowanie dobroczynne ELCA pokazuje m.in. krótki film, informujący o działalności diakonijnej Kościoła.
ELCA to także Kościół wielu pokoleń, wśród których nie brakuje młodzieży. Odbywające się co dwa lata ogólnoamerykańskie Zjazdy Młodzieży (Youth Gathering) stają się wielkim świętem wiary. Zachęcamy do poczucia atmosfery tych spotkań na przykładzie nabożeństwa kończącego tegorocznego Zjazdu w Nowym Orleanie – kazanie wygłasza ks. bp Mark Hanson.