Królowa i prezydent na ponownym poświęceniu Kościoła Zamkowego w Wittenberdze

Kilka lat trwały prace remontowe w Kościele Zamkowym w Wittenberdze, gdzie według tradycyjnych przekazów Marcin Luter miał przybić/ogłosić w 1517 roku 95 tez przeciwko nadużyciom odpustowym, oraz gdzie jest pochowany. 2 października odbędzie się uroczyste, ponowne poświęcenie kościoła po remoncie – na nabożeństwo przybędzie prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz królowa Danii Małgorzata II.

Kościół Zamkowy jest obok Kościoła Miejskiego NMP oraz Czarnego Klasztoru Augustianów jednym z najważniejszych miejsc w Wittenberdze oraz w historii XVI-wiecznej Reformacji. Najczęściej kojarzony jest z przybiciem/ogłoszeniem 95 tez, a także z grobami dwóch reformatorów (Marcina Lutra oraz Filipa Melanchtona), a także miejscem spoczynku saskich książąt elektorów, którzy wspierali Reformację (m.in. Fryderyk Mądry). Przed Reformacją kościół był centralnym miejscem Wittenbergi – był główną świątynią saskich książąt i posiadał ogromne zbiory relikwii, do których pielgrzymowali wierni z księstwa i okolic. Kościół był doświadczany przez działania wojenne – w 1760 roku, podczas wojny siedmioletniej, został w znacznej części zniszczony.

O reformacyjnym spuściźnie kościoła, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, świadczą nie tylko groby reformatorów, lecz także drzwi z wyrytymi 95 tezami – nie są to jednak oryginalne drzwi z średniowiecza, a nowe z 1858, gdyż poprzednie spłonęły.

2 października odbędzie się nabożeństwo, podczas którego Kościół Zamkowy zostanie ponownie poświęcony po długim remoncie. W nabożeństwie weźmie udział prezydent RFN, Joachim Gauck, oraz królowa Danii Małgorzata II, która podaruje kościołowi nakrycia ołtarzowe (antypendia) z Różą Lutra jako centralnym motywem graficznym. Równo 480 lat temu królestwo Danii przyjęło Reformację.

Nabożeństwo poprowadzi bawarski biskup Heinrich Bedford-Strohm, prezes Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech, wraz z bp Ilse Junkermann, zwierzchniczką Ewangelicko Kościoła Środkowych Niemiec i ks. Hanną Kasparick, dyrektorem Seminarium Kaznodziejskiego Wittenbergi. Kazanie wygłosi bp Christian Schad ze Spiry.

Wszystkie prace remontowe wokół kościoła i zamku książęcego zostaną zakończone przed centralnymi obchodami jubileuszu 500-lecia Reformacji.