Centralne Obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji będą trzydniową ucztą muzyczną.
26 października o godz. 19:30 zapraszamy na koncert „Pochwal Mój Duchu Mocarza przez 500 lat Reformacji” pod dyrekcją Joanny Korczago, który odbędzie się w kościele Św. Trójcy w Warszawie. Motywem przewodnim koncertu będzie przetłumaczona na ponad 30 języków pieśń Joachima Neandera Lobe den Herren, den mächtigen König der Ehren (Pochwal, mój duchu, Mocarza), która zajmuje poczesne miejsce w kanonie pieśni wielu Kościołów często dogmatycznie całkowicie od siebie odległych. W programie koncertu znajdą się utwory chóralne a cappella oraz wokalno-instrumentalne z różnych epok, obejmujące niemalże wszystkie możliwości wielogłosowej ekspresji muzycznej począwszy od Kantaty BWV 137 Jana Sebastiana Bacha, poprzez współczesne dzieła autorstwa Pawła Łukaszewskiego oraz stosunkowo mało znanych w naszym kraju niemieckich kompozytorów muzyki chóralnej, takich jak m. in.: Hugo Distler, Klaus Fischbach, Ernst Pepping i Friedrich Zipp,, aż po światowe prawykonanie utworu „Kantata o Duchu” Zuzanny Falkowskiej, powstałego specjalnie na tę okazję. Koncert odbędzie się w ramach Centralnych Obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji (Weekend Reformacyjny w Warszawie) oraz przewodu na stopień doktora sztuk muzycznych Joanny Korczago w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
W piątek o godz. 19:30 i sobotę o godz. 18:00 odbędzie się Koncert reformacyjny w Filharmonii Narodowej. Dyrygent: Carlos Spierer. W programie m.in: M. Reger, J.S. Bach / Strawiński, O. Nicolai , P. Łukaszewski oraz Felix Mendelssohn.
szczegółowy program
(bilety dostępne w kasie Filharmonii Narodowej)

Dzisiaj mogę się przyznać, że istotnym powodem podjęcia się napisania tego dzieła była chęć poznania tradycji i wartości wnoszonych przez ruchy reformacyjne. W ten sposób przekopałem się przez dziesiątki książek, przeprowadziłem setki rozmów, przemierzyłem wiele szlaków od Erfurtu do Augsburga i przesiedziałem wiele godzin w ławkach tamtejszych kościołów. Dzisiaj już wiem, dlaczego papież Franciszek pojechał w październiku ubiegłego roku do Lund, wiem także, dlaczego w swojej homilii zacytował słowa Jana Pawła II: „Nie powinniśmy ulegać pokusie, by stawać się sędziami historii, ale tylko mieć na względzie lepsze zrozumienie wydarzeń, aby stać się nosicielami prawdy”. Mam nadzieję, że tekst niniejszej KANTATY jest kamykiem na tej drodze. Natomiast w warstwie duchowej przyświecała mi strofa nieocenionego ks. Jana Twardowskiego: „Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje”.