Katechizm dla dorosłych i dokumenty ŚFL w j. polskim

Obrady Synodu Kościoła, które odbyły się w Centrum Luterańskim w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia 2017 r. stały się okazją do zaprezentowania dwóch nowości wydawniczych.

Pierwszą z nich jest długo oczekiwany „Katechizm dla dorosłych”, przygotowany pod redakcją Bożeny Giemzy i bp. prof. Marcina Hintza. Książka ta jest swoistym wprowadzeniem w to, czym jest luteranizm w jego polskim wydaniu, przygotowanym przez grupę świeckich i duchownych teologów.

Autorzy „Katechizmu dla dorosłych” przybliżają historię luteranizmu na świecie i w Polsce, jego podstawowe zasady wiary, oraz pojmowanie Kościoła czy problematyki etycznej. Zajmują się też szerokim zakresem pytań o praktykę luteranizmu odnośnie duchowości, życia liturgicznego, funkcjonowania parafii, kościelnej pracy z dziećmi i młodzieżą, zaangażowania publicznego, pracy charytatywnej oraz misji i ewangelizacji.

Całość wieńczy podsumowanie ukazujące jak wszystkie powyższe obszary mieszczą się w haśle jubileuszu 500 lat Reformacji: „Wolni w Chrystusie zmieniamy świat”, a dla Czytelników zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat omawianej w „Katechizmie dla dorosłych” problematyki przygotowano na koniec zestawienie dalszych lektur pozwalających lepiej zapoznać się z różnymi aspektami luteranizmu.

Druga z nowości wpisuje się w nurt przybliżania polskiemu Czytelnikowi dorobku największej międzynarodowej organizacji zrzeszającej Kościoły luterańskie, jaką jest Światowa Federacja Luterańska.

Z inicjatywy Kancelarii Biskupa Kościoła w tomie „Kościół, Biblia i zaangażowanie publiczne. Światowa Federacja Luterańska wobec jubileuszu 500 lat Reformacji” zebrano trzy dokumenty studyjne opracowane na forum Federacji w ramach przygotowań do obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji. Wszystkie one szukają w podstawach luterańskiej tożsamości impulsów, które mogłyby stać się inspiracją do odpowiedzi na współczesne, istotne dla dzisiejszego luteranizmu pytania. Pierwszym z nich jest kwestia pojmowania Kościoła i pytania o to, co wynika z faktu, że Kościoły luterańskie na świecie tworzą w ramach ŚFL wspólnotę. Drugim jest pytanie o to, jak dzisiaj luteranie interpretują Pismo Święte albo inaczej rzecz ujmując: jak dziś rozumiana jest zasada sola Scriptura. Trzecim pytaniem jest zaś kwestia zaangażowania Kościoła w sferze publicznej, nie tylko od strony teoretycznych podstaw, ale również praktycznych wskazówek do działania. Tom uzupełnia wstęp ukazujący zawarte w nim dokumenty na szerszym tle studyjnych prac prowadzonych w Federacji od jej początków, to jest od 1947 roku.

Obie nowości wydawnicze, dające szanse zapoznania się zarówno z podstawami luteranizmu, jak i współczesną luterańską debatą nad problemami uznanymi za istotne w kontekście jubileuszu 500 lat Reformacji, ukazały się nakładem Wydawnictwa Warto.