Katarzyna Luter na małym ekranie

22 lutego br. niemiecka telewizja państwowa ARD wyemituje pełnometrażowy film „Katharina Luther” poświęcony Katarzynie von Bora, żonie wittenberskiego reformatora ks. dr. Marcina Lutra. Film pokazuje życie małżeństwa Lutrów z perspektywy Katarzyny – wpierw zakonnicy, a później żony wielkiego reformatora, która – oprócz legendarnego już zarządzania poaugustiańskim klasztorem – była świadkiem i współuczestniczką reformacyjnych zmagań Lutra.

105-minutowy film powstał dzięki współpracy ARD, niemieckich telewizji regionalnych (MDR, BR, SWR) przy finansowym wsparciu czterech krajów związkowych oraz środków federalnych.

Reżyserem filmu jest Julia von Heinz, młoda i wielokrotnie nagradzana reżyserka i scenarzystka. Tytułową rolę Katarzyny von Bory odgrywa Karoline Schuch, a w rolę reformatora wcielił się Devid Striesow. Zarówno Schuch, jak i Striesow spotkali się już na planie – m.in. w dobrze przyjętej przez krytyków komedii obyczajowej Ich bin dann mal weg (pol. To ja już sobie pójdę), opowiadającej o uczestnikach pielgrzymki szlakiem św. Jakuba. Aktorzy spotykali się również na planach popularnego serialu kryminalnego Tatort. W filmie pojawiają się również inne postaci związane z reformacją – m.in. Filip Melanchton (Ludwig Trepte) i Lukas Cranach (Martin Ontropp) z żoną Barbarą (Claudia Messner).

Nad realizacją filmu czuwają również eksperci-historycy Kościoła. Aktorów odwiedził bawarski biskup luterański i jednocześnie prezes Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) bp Heinrich Bedford-Strohm.

Aż 1/4 z 40 dni zdjęciowych kręcona była w jednej lokalizacji – na zamku Reinhardsbrunn nieopodal miasta Friedrichsroda w powiecie Gotha. Zabudowa zamku, dawnego klasztoru benedyktyńskiego z XI wieku, stała się filmową scenerią XVI-wiecznej Wittenbergi i Czarnego Klasztoru oo. augustianów, w której rozgrywa się miłosna przygoda Lutra i zbiegłej zakonnicy z cysterskiego klasztoru Nimbschen. Co ciekawe, zamek Reinhardsbrunn był też świadkiem prawdziwej historii miłosnej – to tutaj po raz pierwszy brytyjska królowa Wiktoria spotkała swojego przyszłego męża, księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha.

Za produkcję odpowiada wytwórnia filmowa EIKON założona w 1960 r. przez EKD oraz kilka organizacji kościelnych. EIKON zaangażowana była w produkcję takich filmów jak Bonhoeffer – ostatni stopień (2001) i hit Luter (2003). Katharina Luther jest jednym z flagowych projektów na jubileusz reformacji. Jeszcze w tym roku wyemitowany zostanie niespełna godzinny dokument, którego bohaterem będzie Karl Barth, jeden z najwybitniejszych teologów ewangelickich XX wieku.

Dotychczas nie powstał żaden pełnometrażowy film o żonie reformatora. W 2009 roku nakręcono film dokumentalny o Katarzynie von Bora, który dostępny jest w serwisie YT. W ukazało się w Wydawnictwie Augustana polskie tłumaczenie książki o Katarzynie von Bora autorstwa Ursuli Koch „Róże w śniegu. Katarzyna Luter – kobieta, która dokonała wyboru.”

Czytelników luter2017.pl zachęcamy również do wysłuchania programu red. Pawła Sulika (Radio TOK FM), który o Katarzynie von Bora rozmawiał z dr. Maciejem Ptaszyńskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (bezpośredni link do audycji).