22 lutego br. niemiecka telewizja państwowa ARD wyemituje pełnometrażowy film „Katharina Luther” poświęcony Katarzynie von Bora, żonie wittenberskiego reformatora ks. dr. Marcina Lutra. Film pokazuje życie małżeństwa Lutrów z perspektywy Katarzyny – wpierw zakonnicy, a później żony wielkiego reformatora, która – oprócz legendarnego już zarządzania poaugustiańskim klasztorem – była świadkiem i współuczestniczką reformacyjnych zmagań Lutra.
105-minutowy film powstał dzięki współpracy ARD, niemieckich telewizji regionalnych (MDR, BR, SWR) przy finansowym wsparciu czterech krajów związkowych oraz środków federalnych.
Reżyserem filmu jest Julia von Heinz, młoda i wielokrotnie nagradzana reżyserka i scenarzystka. Tytułową rolę Katarzyny von Bory odgrywa Karoline Schuch, a w rolę reformatora wcielił się Devid Striesow. Zarówno Schuch, jak i Striesow spotkali się już na planie – m.in. w dobrze przyjętej przez krytyków komedii obyczajowej Ich bin dann mal weg (pol. To ja już sobie pójdę), opowiadającej o uczestnikach pielgrzymki szlakiem św. Jakuba. Aktorzy spotykali się również na planach popularnego serialu kryminalnego Tatort. W filmie pojawiają się również inne postaci związane z reformacją – m.in. Filip Melanchton (Ludwig Trepte) i Lukas Cranach (Martin Ontropp) z żoną Barbarą (Claudia Messner).
Nad realizacją filmu czuwają również eksperci-historycy Kościoła. Aktorów odwiedził bawarski biskup luterański i jednocześnie prezes Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) bp Heinrich Bedford-Strohm.
Aż 1/4 z 40 dni zdjęciowych kręcona była w jednej lokalizacji – na zamku Reinhardsbrunn nieopodal miasta Friedrichsroda w powiecie Gotha. Zabudowa zamku, dawnego klasztoru benedyktyńskiego z XI wieku, stała się filmową scenerią XVI-wiecznej Wittenbergi i Czarnego Klasztoru oo. augustianów, w której rozgrywa się miłosna przygoda Lutra i zbiegłej zakonnicy z cysterskiego klasztoru Nimbschen. Co ciekawe, zamek Reinhardsbrunn był też świadkiem prawdziwej historii miłosnej – to tutaj po raz pierwszy brytyjska królowa Wiktoria spotkała swojego przyszłego męża, księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha.
Za produkcję odpowiada wytwórnia filmowa EIKON założona w 1960 r. przez EKD oraz kilka organizacji kościelnych. EIKON zaangażowana była w produkcję takich filmów jak Bonhoeffer – ostatni stopień (2001) i hit Luter (2003). Katharina Luther jest jednym z flagowych projektów na jubileusz reformacji. Jeszcze w tym roku wyemitowany zostanie niespełna godzinny dokument, którego bohaterem będzie Karl Barth, jeden z najwybitniejszych teologów ewangelickich XX wieku.
Dotychczas nie powstał żaden pełnometrażowy film o żonie reformatora. W 2009 roku nakręcono film dokumentalny o Katarzynie von Bora, który dostępny jest w serwisie YT. W ukazało się w Wydawnictwie Augustana polskie tłumaczenie książki o Katarzynie von Bora autorstwa Ursuli Koch „Róże w śniegu. Katarzyna Luter – kobieta, która dokonała wyboru.”
Czytelników luter2017.pl zachęcamy również do wysłuchania programu red. Pawła Sulika (Radio TOK FM), który o Katarzynie von Bora rozmawiał z dr. Maciejem Ptaszyńskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (bezpośredni link do audycji).