28 października 2017 r. w Warszawie, w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbyło się prawykonanie Kantaty Reformacyjnej. Muzykę do kantaty napisał Stanisław Szczyciński, a słowa – Jacek Cygan. Teksty narratora odczytywał Andrzej Seweryn. Kantata Reformacyjna powstała dla uczczenia jubileuszu 500 lat Reformacji w Polsce. Ma ona być nawiązaniem do tradycji muzycznej Reformacji, a zarazem zaspokoić potrzeby religijne współczesnej społeczności ewangelickiej w Polsce. Od wielu lat nie powstają na gruncie polskim utwory muzyczne ani pieśni, które by wchodziły do kanonu polskiej pieśni ewangelickiej. Dlatego inicjatorzy przedsięwzięcia chcieliby, aby przy okazji kantaty powstały właśnie nowe pieśni.
Wykonawcy:
Andrzej Seweryn – narrator
Sekstet wokalny ProMODERN: Łucja Szablewska sopran, Ewa Puchalska sopran, Ewelina Rzezińska mezzosopran, Andrzej Marusiak tenor, Krzysztof Chalimoniuk baryton, Piotr Pieron bas
Paulina Pytlak, Paweł Szczyciński, Piotr Zubek – wokaliści
Michał Markuszewski – improwizacje organowe
Orkiestra, Chór oraz sekcja jazzowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Sławek A. Wróblewski – dyrygent, Robert Lawrence – przygotowanie chóru
Inicjatorami powstania kantaty są Ewa Jóźwiak i Władysław Scholl.
O przygotowaniach do kantaty tak pisali jej twórcy: Jacek Cygan i Stanisław Szczyciński.
Jacek Cygan: Poproszono mnie, bym napisał, dlaczego podjąłem się stworzenia tekstu do KANTATY REFORMACYJNEJ na Jubileusz 500 lat Reformacji. Najprościej byłoby odpowiedzieć, że stało się tak, ponieważ zwrócił się do mnie Władysław Scholl, a jego prośba została poparta listem władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jego macierzystego Kościoła Ewangelicko- Reformowanego. No i mógłbym jeszcze dodać, że Stanisława Szczycińskiego znam ponad czterdzieści lat i bardzo go cenię jako kompozytora form małych i dużych. Mógłbym tak odpowiedzieć na to pytanie, ale to nie byłaby cała prawda.
Dzisiaj mogę się przyznać, że istotnym powodem podjęcia się napisania tego dzieła była chęć poznania tradycji i wartości wnoszonych przez ruchy reformacyjne. W ten sposób przekopałem się przez dziesiątki książek, przeprowadziłem setki rozmów, przemierzyłem wiele szlaków od Erfurtu do Augsburga i przesiedziałem wiele godzin w ławkach tamtejszych kościołów. Dzisiaj już wiem, dlaczego papież Franciszek pojechał w październiku ubiegłego roku do Lund, wiem także, dlaczego w swojej homilii zacytował słowa Jana Pawła II: „Nie powinniśmy ulegać pokusie, by stawać się sędziami historii, ale tylko mieć na względzie lepsze zrozumienie wydarzeń, aby stać się nosicielami prawdy”. Mam nadzieję, że tekst niniejszej KANTATY jest kamykiem na tej drodze.
Natomiast w warstwie duchowej przyświecała mi strofa nieocenionego ks. Jana Twardowskiego: „Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje”.
Stanisław Szczyciński: W styczniu 2016 roku, w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbyła się modlitwa ekumeniczna, której osnową było wykonanie kilku części mojego utworu poświęconego nauczaniu Jana Pawła II, noszącego tytuł „14 Encyklik”. Inicjator i organizator modlitw ekumenicznych, zaprzyjaźniony ze mną od czasów wspólnego śpiewania w chórze „Ars Antiqua”, Władysław Scholl, zainspirowany moim sposobem muzycznego niesienia i propagowania myśli teologicznej, zaproponował mi podjęcie wyzwania: napisania KANTATY na Jubileusz 500 lat Reformacji. Propozycja była dla mnie fascynująca i od strony muzycznej, i duchowej. Muzycznej, bo otwierała się szansa nawiązania do wielkich mistrzów, takich jak Jan Sebastian Bach czy nasi kompozytorzy Wacław z Szamotuł i Cyprian Bazylik. Duchowej, bo wytyczała drogę do lepszego poznania myśli reformacyjnej, a w dalszej perspektywie do realizowania idei ekumenicznych w praktyce, poprzez wspólną pracę nad projektem. Ideę zagłębienia się w istotę myśli Reformatorów z XVI wieku podjął też z chęcią autor tekstu KANTATY, Jacek Cygan. Rozmowy z nim i z Władysławem Schollem, jak również lektury traktujące o Reformacji przyczyniły się do lepszego poznania, a w konsekwencji do zbliżenia i odnowienia nadziei na realizację Chrystusowego wskazania „Aby wszyscy byli jedno”. Oby KANTATA REFORMACYJNA służyła wzrostowi w duchu i głęboko ekumenicznej, wzajemnej akceptacji członków różnych Kościołów!
Z pomysłodawcami kantaty i twórcami rozmawiał w Kurierze Ekumenicznym PR red. Marcin Witan: link
O kantacie na stronie rmfclassic: link
Retransmisja kantaty 19.11.2017, godz. 00.30, TVP2
Fragment tekstu Jacka Kaczmarskiego „Luter” link
zdjęcia: Jarosław Błaszkowski