Rok Reformacji obfituje w wydarzenia, które odbywają się na świecie i w Polsce. Dzięki jubileuszowi mamy szansę otworzyć dotychczas zamknięte drzwi, aby każdy mógł usłyszeć jak ważną rolę odegrali ewangelicy w historii Polski. Dlatego wiele parafii w kraju organizuje lokalne obchody przypominając istotne fakty ostatnich pięciu wieków.
Nie inaczej jest w Kluczborku. Tamtejsza społeczność także zdecydowała się na organizację lokalnych obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji. Głównym inicjatorem serii wydarzeń była miejscowa Parafia Ewangelicko-Augsburska, które zorganizowała je wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Emmanuela Smołki w Opolu, Muzeum im. Jana Dzierżonia w Kluczborku, Kinem BAJKA oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Kluczborskie obchody zainaugurowano 24 września otwarciem wystawy „500 lat Reformacji. Druki ewangelickie ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” w Muzeum im. Jana Dzierżonia w Kluczborku. Jubileusz Reformacji jest okazją do pokazania druków, manuskryptów oraz grafik zgromadzonych i przechowywanych przez bibliotekę. Wśród najważniejszych druków, jakie można znaleźć na wystawie znajdują się dzieła Marcina Lutra, Filipa Melanchtona (najbliższego współpracownika wittenberskiego Reformatora) czy także Adama Gdacjusza (kaznodzieja kluczborski, propagujący język polski na Śląsku). Wystawa zawiera także zabytkowe wydania Biblii (norymberskiej z 1670 r., z miedziorytami ze scenami biblijnymi i portretem Marcina Lutra; z Tybingi z 1729 r., z oprawą z okuciami; egzemplarze Biblii wydanej w Brzegu w 1768 r.), księgi parafialne z parafii ewangelickiej w Opolu i Kluczborku i Byczynie, akta jubileuszowe pastora Christiana Gottlieba Wagnera, akta kościelne parafii ewangelickiej w Biskupicach i inne starodruki. Wystawę ubogacają epitafia chłopskie z ewangelickiej kaplicy cmentarnej w Ligocie Górnej, naczynia i stroje liturgiczne oraz tablica pamiątkowa 400-lecia Reformacji.
Autorką wystawy jest Mirosława Koćwin z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Ekspozycja będzie otwarta do 12 listopada a oglądać ją można od wtorku do piątku w godzinach 10:00- 15:30 oraz w niedzielę od 10:00 do 13:30.
Kolejnym ważnym wydarzeniem dla kluczborskich luteran była decyzja miejscowej Rady Powiatu. 29 września wydała ona oficjalne oświadczenie (dostępne tutaj), w którym w związku z jubileuszem 500 lat Reformacji pragnie włączyć się w organizację lokalnych obchodów. Rada podziękowała ewangelikom za działania na rzecz rozwoju kultury oraz ich ogromny wkład w integrację i budowanie wspólnoty w okolicy Kluczborka.
Wydarzeniem od dawna oczekiwanym przez mieszkańców Kluczborka i całej Opolszczyzny był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przyjechał on do Kluczborka 8 października ze swoim programem „Solus Christus” przygotowanym specjalnie z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji. Osoby zebrane w wypełnionym po brzegi ewangelickim kościele Zbawiciela mogły wysłuchać jednoczęściowego koncertu w wykonaniu chóru i orkiestry, złożonego z dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. Dopełniają go również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych Jean Claude’a Hauptmana.
21 października w kluczborskim kinie BAJKA odbywają się dwa wydarzenia. O godzinie 16:00 rozpocznie się panel dyskusyjny zatytułowany „Reformacja na Śląsku”. Podczas tego panelu tematy przedstawią ks. Wojciech Pracki z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu i ks. prof. Marek Uglorz. Tematy będą związane z Reformacją na ziemi opolskiej i w Kluczborku, ale także będą dotyczyć kwestii tożsamości, ponieważ ks. prof. Uglorz przedstawi temat: „Jestem Ślązakiem, jestem ewangelikiem, jestem szczęśliwy”. Następnie o godzinie 19:00 wszyscy są zaproszeni na projekcję filmu „Luter”. Całość obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji w Kluczborku zakończy uroczyste nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim w Kluczborku, które odbędzie się 31 października o godzinie 17:30.
Plakat obchodów jubileuszowych w Kluczborku