Historia, nauka i refleksja – nowa strona o Reformacji

Związana z niemieckimi zborami ewangelikalnymi Fundacja Chrześcijańskie Media (SCM) stworzyła oryginalną stronę poświęconą 500-leciu Reformacji – prostym językiem wyjaśnione są okoliczności rozpoczęcia Reformacji oraz jej znaczenie dzisiaj. Strona zawiera także kilka innych ciekawych elementów.

Projekt strony jest bardzo atrakcyjny graficznie. Zaskakuje funkcjonalność strony oraz dobór tematów, które umieszczono w sześciu głównych kategoriach. Każda z nich nawiązuje do konkretnej publikacji wydanej z okazji jubileuszu przez wydawnictwo SCM:

1) „Jak to właściwie było w czasach Reformacji?” – tutaj znajduje się szereg wyjaśnień, dotyczących podstawowych pojęć kluczowych dla Kościoła późnego średniowiecza – np. odpust, czyściec czy kult świętych

2) „Życie Reformatora” – dziennikarz Andras Malessa skrótowo przedstawia Marcina Lutra jednak w nietypowy sposób, krytycznie podejmując szereg legend związanych z Lutrem, w tym słów, których nigdy nie wypowiedział, a także cech, które mu się (nie)sprawiedliwie przypisuje

3) „Nauki Reformacji” – na podstawie reformacyjnych sola przedstawione są główne założenia teologii Lutra, jednak najciekawszą pozycją tego rozdziału są przełożone na współczesny język niemiecki przez Martina Dreyera niektóre pisma Lutra w tym Mały Katechizm i O wolności chrześcijanina. Czytelnik może zapoznać się z bezpłatnymi próbkami tłumaczeń (np. Modlitwy Pańskiej)

4) „Reformacja dziś: życie w wolności” – ks. Rolf Sons z Ewangelickiego Kościoła Wirttembergii przedstawia założenia swojej książki, w której wyjaśnia znaczenie podstawowych zagadnień Reformacji dla współczesnego chrześcijanina.

5) „Pionierzy Reformacji” – ta część strony poświęcona jest 600. rocznicy Soboru w Konstancji, podczas którego spalony został na stosie czeski reformator, ks. Jan Hus

6) „A dziś? Znaczenie Reformacji dla nas” – ta część zachęca do zapoznania się z 95 życiorysami i świadectwami różnych osób związanych z Kościołem ewangelickim – wśród nich znajdują się znani politycy, przedsiębiorcy, ale także mniej znane postacie zaangażowane na co dzień w życie swoich Kościołów.

Osoby posługujące się językiem niemieckim mocno zachęcamy do zapoznania się ze stroną.

>>> Link do strony