Z okazji 500 lat reformacji na polskim rynku wydawniczym pojawiła się wreszcie długo oczekiwana biografia ks. Marcina Lutra pióra renomowanego niemieckiego historyka, prof. Heinza Schillinga: „Marcin Luter. Buntownik w czasach przełomu”. Książka prof. Schillinga skrupulatnie ukazuje Lutra w szerokim kontekście religijnym, politycznym, ekonomicznym i kulturalnym epoki. Praca pod względem warsztatowym i językowym wyznacza standardy współczesnych badań nad reformacją, sięgając również do mniej znanych wypowiedzi reformatora.
Dzięki staraniom Wydawnictwa Nauki i Innowacje ukazuje się w serii Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej biografia Lutra, dzięki której polski czytelnik otrzymuje wgląd w aktualne tematy badań nad reformacją. Schilling jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych historyków niemieckich, specjalizujących się w tematyce reformacyjnej, aktywnie biorącym udział w debatach nt. znaczenia i interpretacji reformacji w jej interdyscyplinarnych kontekstach.
Istotną zaletą książki Schillinga na tle innych biografii Lutra, jakie ukazały się dotychczas w języku polskim, jest uwzględnienie wyników najnowszych badań naukowych nad reformacją, w tym tak kontrowersyjnych i zarazem złożonych tematów jak stosunek Lutra do wojny chłopskiej, papiestwa czy Żydów. Historyk podejmuje również legendy i symboliczne miejsca pamięci związane z reformacją, które w ciągu wieków stały się częścią protestanckiej historiografii i tożsamości.
>> Spis treści
Informacja Wydawnictwa nt. książki
Marcin Luter, reformator z Wittenbergi, żył w „epoce, w której panuje wiara”. Co więcej, właśnie jemu Niemcy i Europa zawdzięczają w czasie przełomu między średniowieczem i nowożytnością to, że religia na ponad stulecie wciągnęła je w swoją orbitę — „wspaniale krzepiąc serca i strasznie”, ale także mrocznie, rozdzierająco i niszczycielsko. Te przeżycia musiały być też udziałem Lutra, zarówno wtedy, gdy niesiony sukcesem wierzył, że zdołał przekonać do swoich idei cały świat, jak i w pełnych goryczy tygodniach zwątpienia, gdy zmagał się z mocami piekielnymi. Nigdy natomiast nie stracił wiary w to, że Bóg uczynił go swoim prorokiem.
Żaden Niemiec nie wpłynął na bieg historii Europy w okresie między średniowieczem i nowoczesnością tak silnie jak Marcin Luter. Wittenberski mnich stawia czoła cesarzowi, papieżowi i Kościołowi, pragnie uniwersalnej reformy chrześcijaństwa, lecz w efekcie staje się założycielem protestantyzmu. Heinz Schilling, jeden z najlepszych znawców epoki, przedstawia Lutra na tle jego czasów nie jako samotnego bohatera, lecz jako buntownika toczącego zacięty bój o religię i jej rolę w świecie. W swojej błyskotliwej biografii autor wnika głęboko w życie Reformatora, pokazując go jako człowieka o trudnym, pełnym sprzeczności charakterze, który dzięki swej potężnej woli wprawdzie zmienia świat, ale pod wieloma względami czyni to inaczej, niż początkowo zamierzał.
Informacja o Poznańskiej Bibliotece Niemieckiej:
Z diagnozy stanu wiedzy polskiego społeczeństwa o Niemcach i Niemczech zrodził się na początku lat 90. ubiegłego wieku pomysł powołania do życia serii wydawniczej Poznańska Biblioteka Niemiecka, aby przyswoić polskiemu czytelnikowi refleksje autorów niemieckich nad własnym narodem, jego kulturą i cywilizacją. Kierownictwo naukowe nad projektem sprawuje jego pomysłodawca, prof. dr hab. Hubert Orłowski, profesor-senior w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek rzeczywisty PAN. Do tomu 35 jego partnerem był profesor Christoph Kleßmann z Uniwersytetu w Poczdamie. Poznańska Biblioteka Niemiecka od momentu swego powstania jest projektem realizowanym w ścisłej współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. W latach 1996-2012 ukazało się 35 tomów serii. Ich wydawcą było Wydawnictwo Poznańskie. Od tomu 36. Poznańska Biblioteka Niemiecka wydawana jest przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje w Poznaniu. Do jej realizacji jako partnera pozyskano Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dotychczas ukazały się 44 tomy, łącznie ma ukazać się 50 tomów.
Informacja o autorze i książce:
Heinz Schilling jest emerytowanym profesorem historii Europy we wczesnej nowożytności na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Jego wielkie dzieła: Aufbruch und Krise [Przełom i kryzys], Höfe und Allianzen [Dwory i alianse] oraz Die neue Zeit. Vom Christenheitseuropa zum Europa der Staaten. 1250 bis 1750 [Nowe czasy. Od Europy chrześcijaństwa do Europy państw 1250-1750], które zostały opublikowane w seriach wydawniczych Das Reich und die Deutschen [Rzesza i Niemcy] oraz Siedler Geschichte Europas [Historia Europy Siedlera], a także inne studia poświęcone wczesnej nowożytności wyznaczają standard badań nad tym okresem.
Heinz Schilling, Marcin Luter. Buntownik w czasach przełomu, Poznań 2017, ss. 702, (Poznańska Biblioteka Niemiecka, tom 44), cena 69 zł.
Książkę można nabyć składając zamówienie bezpośrednio w wydawnictwie: wni@ppnt.poznan.pl, tel. 61 62-26-961. Realizacja zakupu po wcześniejszym opłaceniu.