Gala reformacyjna w Pałacu Raczyńskich

Z inicjatywy bpa Jerzego Samca, w Pałacu Raczyńskich w Warszawie, odbyła się gala z okazji jubileuszu Reformacji połączona z prezentacją oryginału Konfederacji Warszawskiej. W spotkaniu uczestniczyli goście z kraju i z zagranicy.
W przededniu rozpoczęcia roku jubileuszowego 500 lat Reformacji, we współpracy z dyrekcją Archiwum Głównego Akt Dawnych mieszczącego się w Pałacu Raczyńskich w Warszawie, odbyło spotkanie osób reprezentujących świat wiary, dyplomacji i nauki.

Celem spotkania było szczególne podkreślenie roli myśli reformacyjnej na płaszczyźnie duchowej, kulturowej i politycznej w historii i teraźniejszości Polski.

Szczególnym elementem gali była prezentacja oryginału Konfederacji Warszawskiej z 28 stycznia 1573 roku. Akt ten uważany jest za początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej. W 2003 roku tekst Konfederacji Warszawskiej został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata, na której znajdują się najważniejsze dokumenty w dziejach ludzkości.

Gośćmi spotkania byli m.in. dyplomaci ze Szwecji, Węgier, Austrii, Niemiec i Estonii, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta i  Filharmonii Narodowej, pracownicy naukowi Uniwersytetów: Warszawskiego, Opolskiego, Poznańskiego, Łódzkiego oraz ChAT, a także duchowni Kościołów Chrześcijańskich. Specjalnie na galę przybył dyrektor Ewangelickiego Archiwum Głównego z Berlina, dr Henning Pahl.

Ze strony Kościoła w rozmowach brali udział między innymi: Prezes Synodu oraz proboszcz warszawskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy.

Obecni wyrazili uznanie i podziękowanie za inicjatywę spotkania oraz możliwość nawiązania wzajemnych kontaktów. Wyrażono nadzieję na kontynuowanie i rozwój perspektyw współpracy również w przyszłości.

Gala odbyła się 26 października 2016 roku.

źródło: bik