Przez dwanaście dni do 24 października br. (Dzień Narodów Zjednoczonych) o godz. 17:00 dzwony 150 luterańskich kościołów w Finlandii oraz jednego kościoła fińskiego w Londynie zabrzmią w intencji syryjskiego miasta Aleppo. Inicjatywa rozpoczął proboszcz parafii w Kallio (Helsinki), ks. Teemu Laajasalo.
Chcemy pokazać nasz szacunek dla ofiar z Aleppo. Nic nie może usprawiedliwić cierpienia cywilów, szczególnie dzieci, w Aleppo. Niestety na horyzoncie nie widać perspektywy zakończenia wojny – powiedział duchowny w rozmowie z serwisem Światowej Federacji Luterańskiej.
Inicjatywę duchownego poparł zwierzchnik diecezji Borgå, bp Björn Vikström, zachęcając parafie poza diecezją do włączenia się w akcję. Celem akcji jest uwrażliwienie wiernych i całej opinii publicznej na tragedię Syryjczyków z Aleppo i innych części krajów. Informacje na temat Aleppo często giną pośród wielu innych doniesień medialnych, mimo że codziennie w konflikcie syryjskim giną cywile, w tym dzieci. W mediach społecznościowych powstał specjalny hashtag #BellsForAleppo (Dzwony dla Aleppo). Akcję wsparł siostrzany Kościół Szwecji i Światowa Rada Kościołów, która na bieżąco utrzymuje kontakty z Kościołami członkowskimi (i nie tylko) bezpośrednio dotkniętymi działaniami wojennymi. – Pamiętamy w modlitwach o metropolitach i Kościołach – o Syryjskim Kościele Prawosławnym Patriarchatu Antiocheńskiego i o Greckim Kościele Prawosławnym – powiedział ks. dr Olav Tvykse, sekretarz generalny ŚRK.
Ostatni raz, kiedy kościoły w Finlandii w tym samym czasie biły w dzwony, był dzień pogrzebu Urho Kekkonen, wieloletniego prezydenta Finlandii w latach 1956-1982.
ŚFL wspiera uchodźców z Syrii, którzy już od kilku lat zmaga się z konfliktem zbrojnym między wojskami rządowymi a rebeliantami. Każda ze stron wspierana jest przez światowe mocarstwa. Bombardowania Aleppo prowadzi armia rządowa przy mocnym wsparciu wojsk lotniczych Federacji Rosyjskiej. Aż 4,6 mln. Syryjczyków opuściło swoją ojczyznę. ŚFL prowadzi lub współfinansuje obozy dla uchodźców, zapewniając żywność, ubrania, zakwaterowanie, wodę, środki czystości, pomoc psychologów i szkoły dla dzieci i młodzieży.