W ośrodku Kościoła kwakrów w Rathfarnham k. Dublina odbyła się konferencja ekumeniczna poświęcona jubileuszowi 500-lecia Reformacji. Organizatorem spotkania było Forum Kościołów Dublina, do którego należą chrześcijanie różnych wyznań: rzymscy katolicy, anglikanie, prawosławni różnych jurysdykcji, luteranie, prezbiterianie, kwakrzy oraz metodyści. Gościem honorowym była ks. Margot Käßmann, ambasador Dekady Reformacji Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).
Czy Kościół potrzebuje odnowy, a może nie tyle reformy co nowej reformacji? – nad tymi pytaniami zastanawiali się uczestnicy sympozjum. Po wykładzie prof. Graeme Murdocka z dublińskiego Trinity College nt. historii Reformacji, zebrani wysłuchali wykładu ks. Margot Käßmann. Niemiecka teolożka, odpowiedzialna w EKD za przygotowania 500-lecia Reformacji podkreśliła, że jednym z głównych celów Marcina Lutra było umożliwienie ludziom mówienie o Bogu w sposób, który byłby zrozumiany przez wszystkich. – Reformatorzy nie mogli sobie wyobrazić świata, w którym ludzie nie wyznawaliby żadnej wiary. Dziś możemy zapytać, jak powinniśmy mówić o Bogu w świecie, który o Bogu zapomniał.
Ks. Käßmann przypomniała, że Reformacja była procesem uczenia się i także dziś Kościoły powinny uczyć się nawzajem poprzez otwarcie na dialog ekumeniczny przy jednoczesnym docenianiu kreatywnej siły różnic wyznaniowych. Wskazała, że obok tego procesu Kościoły muszą podjąć wysiłek przetłumaczenia wiary dla współczesnych odbiorców. – Odnowa zaczyna się jednak od wiary i duchowości – zaznaczyła.
Arcybiskup Michael Jackson, prymas anglikańskiego Kościoła Irlandii stwierdził, że Kościoły stoją przed nową złożonością sposobów mówienia o Bogu, tym bardziej, że język używany przez ludzi w kościołach nie jest czytelny dla ludzi poza kościołem. – Tak jak ludzie przejęli kontrolę nad swoim indywidualnym życiem, tak i muszą to uczynić w sferze religijnej. Wielu oczekuje od Kościołów, ażeby załatwiły sprawy wiary za nich i wydają się wierzyć, że bierne uczestnictwo wystarcza – powiedział arcybiskup, odnosząc się do roli Kościołów 500 lat lat po Reformacji.
Z kolei o. Kieran McDermott, wikariusz generalny archidiecezji dublińskiej Kościoła rzymskokatolickiego, powiedział, że Reformacja była wyzwaniem dla autorytetu Kościoła w XVI wieku i także dziś wyzwania stojące przed chrześcijanami stawiają pod znakiem zapytania ich autorytet. – Dla wielu młodych ludzi pytanie o Boga nie ma nic wspólnego z poszukiwaniem sensu życia. Kościół – jak podkreślił papież Franciszek – powinien udać się na peryferie. Musimy do sprawy podejść inaczej niż to czyniono w przeszłości – stwierdził katolicki duchowny.