„Efekt Lutra w Europie Wschodniej. Historia, Kultura i Pamięć” – to tytuł międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach od 8 do 10 marca 2016 roku w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie (DHM).
Organizatorem konferencji obok Niemieckiego Muzeum Historycznego jest Federalny Instytut ds. Kultury i Historii Niemców we wschodniej Europie (Oldenburg). Przy projekcie współpracuje Instytut Historyczny Uniwersytetu w Stuttgarcie, a także Instytut Germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Wiedzy o Sztuce i Historycznej Urbanistyki Politechniki Berlińskiej, jak i Niemieckie Forum Kulturalne Europy Wschodniej z Poczdamu.
Program przewiduje szereg referatów, omawiających tematykę reformacyjną z różnych perspektyw i dyscyplinach. Wstępem do konferencji będzie referat nt. recepcji luterańskiej Reformacji w Europie Środkowo-Wschodniej wygłoszony przez prof. Winfrieda Eberharda (Lipsk).
Konferencja składa się jeszcze z czterech dalszych części: „Niemiecka religia? Relacja narodu i wyznania”, „Przekaz i Komunikacja – język i literatura”, „Przekaz i Komunikacja – Architektura i wizualne media” oraz „Pamięć i miejsca pamięci – recepcja Lutra od XIX wieku”.
Wśród referentów znajdują się również polscy naukowcy z następującymi referatami:
prof. Grażyna Jurkowlaniec (Uniwersytet Warszawski) – Ilustrowane Biblie i katechizmy w XVI-wiecznej Polsce: oddzielne i wspólne drogi chrześcijańskiej ikonografii po Reformacji
prof. Jan Harasimowicz (Uniwersytet Wrocławski) – Protestanckie budownictwo kościelne w Europie Środkowo-Wschodniej
prof. Anna Mańko-Matysiak (Uniwersytet Wrocławski) – Śladami kultury pamięci: Obraz Lutra w Polsce
dr Małgorzata Balcer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Kościół Pokoju w Jaworze – polsko-niemieckie miejsce pamięci
dr Maciej Ptaszyński (Uniwersytet Warszawski) – Koniec lub początek Reformacji? Reakcje na Augsburskie Interim w Polsce
W projekt zaangażowany jest również prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego.
Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Wymagana jest rejestracja (link).
Językiem konferencyjnym jest język niemiecki.
Na stronie luter2017.pl ukaże się relacja z konferencji.
>> Wystawy poświęcone Reformacji w 2017 r. (DHM)