Kościół Marii Panny w Wittenberdze jest nie tylko symbolem Wittenbergi, ale też kolebką ewangelickiej Reformacji. To tutaj pierwsze kazania w duchu reformacyjnym głosił ks. dr Marcin Luter. Tutaj również wprowadzano nową agendę liturgiczną w duchu ewangelickim, która dla wielu Kościołów ewangelickich na świecie była wzorem reformowania liturgii w swoich parafiach. Kościół Marii Panny był miejscem wielu duchowych zmagań początków Reformacji, a namalowany przez Łukasza Cranacha Ołtarz Reformacyjny jest wizualną egzemplifikacją reformacyjnej teologii – począwszy od teologii krzyża, a skończywszy na rozumieniu Kościoła i sakramentów.
W ciągu lat kościół niszczał. Parafia ewangelicka Marii Panny wraz ze swoim proboszczem, ks. dr Johannesem Blockiem, biskupem regionalnym Johannesem Schneiderem i biskupką Kościoła Środkowych Niemiec bp Ilse Junkermann kontynuowali działania zmierzające do przywróceniu pierwszemu kościołowi reformacji dawnego blasku przed jubileuszem 500 lat Reformacji. Ten projekt się powiódł i właśnie zamykane są ostatnie etapy gruntownego remontu.
Ogromne środki finansowane wyłożyły władze federalne i związkowe, a także Kościoły ewangelickie w Niemczech i na świecie. W ramach projektu Gustav-Adolf-Werk (GAW) także Kościoły ewangelickiej diaspory, same korzystające z pomocy niemieckich Kościołów i organizacji kościelnych, włożyły swoją cegiełkę w remont Kościoła Reformacji.
Od 2011 Kościoły partnerskie GAW przekazywały rocznie na miarę swoich możliwości parafii wittenberskiej 10 tys. euro. Swój skromny wkład ma również Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.

kościół Najświętszej Marii Panny w Wittenberdze
Ewangelicki kościół NMP w Wittenberdze, w którym swoją działalność reformatorską rozpoczął ks. dr Marcin Luter

predella w Ołtarzu Reformacyjnym w w kościele NMP w Witenberdze

kościół NMP w Wittenberdze
foto: luter2017.pl

IMG_9883

kościół NMP w Wittenberdze
foto: luter2017.pl

procesyjne wejście do Kościoła Miejskiego podczas nabożeństwa inaugurującego posiedzenie Rady ŚFL
foto: LWF