Dzięki współpracy trzech krajów związkowych i rządu federalnego Niemiec powstało Cyfrowe Archiwum Reformacji, internetowa baza ponad 30 tys. dokumentów z czasów Reformacji. Dostępne są nie tylko słynne dokumenty, jak np. bulla grożąca Lutrowi ekskomuniką, ale i mniej znane teksty, dotyczące Reformacji w skali regionalnej, w tym protokoły z wizytacji kościelnych.
Współpraca rządu krajowego Turyngii, Hesji i Saksonii-Anhalt oraz Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów dała oszałamiający efekt. Zdigitalizowano teksty, które do tej pory dostępne były w ograniczonym zakresie w archiwach i muzeach. Teraz mogą do nich sięgnąć internauci, a materiał wolno wykorzystać do pracy dydaktycznej i naukowej.
Portal Cyfrowe Archiwum Reformacji (DAR) składa się z dwóch głównych części – pierwszą stanowią tematyczne okna (Schaufenster), dotyczące kluczowych osób (Luter, Zwingli, Bucer), wydarzeń (sejmy, dysputy), kontrowersji teologicznych (Wieczerza Pańska), instytucji (uniwersytety), ruchów (anabaptyści) i fenomenów związanych (pobożność) z Reformacją. Odrębną częścią są protokoły z wizytacji kościelnych zarządzonych na terenach, które przyjęły Reformację.
Prawdziwymi perełkami DAR są m.in. scany odręcznych notatek Lutra sporządzone na słynny Sejm Rzeszy w Wormacji, po którym reformator został wyjęty spod prawa, a także najstarszy, a spisany przez Georga Spalatina, tekst Augsburskiego Wyznania Wiary (1530) w j. niemieckim.
>> Luter2017.pl:Pisma Lutra w „Pamięci świata”