Bawaria kojarzona jest tradycyjnie z najbardziej katolickim regionem Niemiec, jednak to właśnie bawarski rząd podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do ustanowienia Święta Reformacji w 2017 roku dniem ustawowo wolnym od pracy.
Święto Reformacji obchodzone 31 października na pamiątkę ogłoszenia przez Lutra 95 tez jest dniem wolnym od pracy jedynie w kilku krajach związkowych (landach): Brandenburgii, Meklemburgii Pomorzy Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii – są to landy związane z najważniejszymi miejscami historii reformacji. Bawaria nie należy wprawdzie do regionów, w których rodziła się Reformacja, jednak w wielu częściach dzisiejszej Bawarii ludzie mieli ogromny wpływ na rozwój Reformacji w XVI i XVII wieku – podkreślił bawarski minister kultury Ludwig Spaenle z wykształcenia historyk i teolog katolicki.
O decyzję bawarskiego rządu i parlamentu od dawna zabiegał Ewangelicko-Luterański Kościół Bawarii, trzeci do wielkości ewangelicki Kościół krajowy w Niemczech, liczący ponad 2,5 miliona wiernych. Na terenie Bawarii znajdują się ważne miejsca dla dziejów europejskiej reformacji, w tym przede wszystkim Augsburg, Coburg i Norymberga.
Hamburg, Brema, Dolna Saksonia oraz Hesja już podjęły decyzję o ustanowieniu Święta Reformacji w 2017 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. Wciąż trwają konsultację nad wprowadzeniem podobnych regulacji w innych landach, a być może i w całych Niemczech.