Anglikanie i luteranie chcą wspólnie świętować 500-lecie Reformacji

Luteranie i anglikanie rozpoczęli nową rundę rozmów, których celem jest wzmocnienie i pogłębienie współpracy siostrzanych tradycji. Podczas zakończonego we wrześniu w Helsinkach pierwszego posiedzenia Komisji Koordynacyjnej ustalono, że kluczowym aspektem dalszych działań są wspólne przygotowania do obchodów 500-lecia Reformacji w 2017 roku.

Organizatorem spotkania była Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) oraz Ewangelicko-Luterański Kościół Finlandii. Konsultacjom współprzewodniczyli: bp Mauricio Andrade, prymas Episkopalno-Anglikańskiego Kościoła Brazylii, oraz bp Michael Pryse, biskup diecezji wschodniej Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Kanady.

Członkowie komisji zapoznali się ze stanem bilateralnego dialogu teologicznego oraz zawartych już umów, dotyczących pełnej komunii między Kościołami tradycji anglikańskiej i luterańskiej. Zadecydowano, że anglikańsko-luterańska grupa przygotuje wspólne materiały studyjne, dotyczące zbliżających się obchodów 500-lecia Reformacji i aktywnie włączy się w obchody organizowane przez ŚFL pod hasłem „Wyzwoleni przez Bożą łaskę”. Materiały będą zaadresowane do wszystkich grup wiekowych i podejmować będą centralne tematy XVI-wiecznej Reformacji oraz analizować ich znaczenie dla współczesności. Komisja spotykać się będzie na plenarnych posiedzeniach co roku. W międzyczasie pracować będą grupy robocze.

Dialog luterańsko-anglikański należy do najbardziej owocnych dialogów ekumenicznych na płaszczyźnie międzynarodowej, regionalnej i lokalnej. I tak Kościoły luterańskie Skandynawii oraz krajów nadbałtyckich posiadają pełną wspólnotę z Kościołami anglikańskimi w Wielkiej Brytanii w ramach tzw. Ugody z Porvoo. Również pełna komunia łączy Kościoły luterańskie i anglikańskie (względnie episkopalne) w USA oraz Kanadzie. Również w wielu innych częściach świata anglikanie i luteranie praktykują gościnność eucharystyczną, nawet jeśli brakuje oficjalnych dokumentów i uzgodnień w tych kwestiach.

Więcej na ten temat:

>> Tlen dla misji – ewangelicko-anglikańska współpraca