Aktualny stan ekumenii – Międzynarodowa Konferencja Teologiczna w Kamieniu Śląskim

28 maja br. odbyła się w Kamieniu Śląskim Międzynarodowa Konferencja Teologiczna „Aktualny stan ekumenii” zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Gościem honorowym spotkania był kardynał Walter Kasper, b. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentował bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej i zastępca Biskupa Kościoła. 

Trzy główne wystąpienia konferencji dotyczyły sytuacji ekumenicznej w Polsce (bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski), na świecie (kard. Walter Kasper) oraz perspektywy historycznej (abp Alfons Nossol, arcybiskup-senior diecezji opolskiej).

Omawiając stan światowego dialogu ekumenicznego oraz perspektywy na przyszłość w kontekście 500-lecia Reformacji, kardynał Walter Kasper podkreślił, że rok jubileuszowy 2017 nie może być końcem ekumenicznych dążeń. Decydujące będzie to, co stanie się po tym czasie, jakie kroki zostaną podjęte – powiedział watykański hierarcha. Myślę że rok 2017 będzie czasem pogłębienia modlitwy o jedność chrześcijan, pracy nad Biblią i że od wewnątrz będziemy zrastali się ze sobą – dodał. Powołując się na przykład Wspólnoty Anglikańskiej, która w Rzymie ma swój instytut badawczy z zapleczem bibliotecznym oraz biskupa, reprezentującego tradycję anglikańską,  stwierdził, że podobne rozwiązanie byłoby wskazane w stosunku do Kościołów ewangelickich, aby wzmocnić dialog teologiczny.

Z kolei abp Alfons Nossol nawiązując do swoich doświadczeń ekumenicznych oraz słów papieża Franciszka, podkreślił, że nie jesteśmy „spreparować ekumenizmu. Potrzebujemy wciąż chrześcijańskiego trójkąta wyrażającego się w katolickiej szerokości, ewangelickiej głębi oraz w prawosławnej perspektywy Ducha Świętego.”

Abp senior przypomniał, że ekumenizm był najbardziej dynamicznym ruchem pacyfistycznym XX wieku, gromadzącym różne stanowiska. Musi też pozostać ekumenizm pojednaną różnorodnością. – Potrzebujemy otwartości. Nie ma autetycznego chrześcijaństwa bez ekumenicznego otwarcia – dodał abp Nossol.

Część referatową zakończył jeden ze współorganizatorów konferencji ks. prof. Zygfryd Glaeser z Opola, który mówił o miłosierdziu jako ekumenicznym paradygmacie, odnosząc się nie tylko do papieskich dokumentów, ale i wspólnego, rzymskokatolicko-luterańskiego doświadczenia wyrażonego w dokumencie „Od konfliktu do komunii”.

Słowa pozdrowienia przekazał biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Marian Niemiec, pełniący również funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Rok 2017 ma pokazać jak wiele łączy katolików i ewangelików – zaapelował bp Niemiec. W imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przemówił ks. mitrat Eustachy Strach, duszpasterz prawosławnych na Opolszczyźnie, proboszcz parafii prawosławnej w Kędzierzynie.

Podczas konferencji odbyła się również prezentacja Encyklopedii Ekumenizmu. O. prof. Zdzisław Kijas, będący jednym z redaktorów publikacji, przedstawił jej strukturę oraz historię. Przy powstaniu książki współpracowało również wielu ewangelików, w tym szczególnie prof. Karol Karski.

Innym ekumenicznym akcentem konferencji był fakt, że kardynała Waltera Kaspera tłumaczył symultanicznie ks. Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.