Abp Hoser: poznawać wspólnie przebytą drogę

Tezy Lutra były początkiem, a nie końcem protestantyzmu, a wspólne wspominanie 500-lecia Reformacji będzie okazją do badania wspólnej drogi – powiedział w trakcie Powszechnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Kościoła rzymskokatolickiego.

W rozmowie z telewizją internetową razem.tv hierarcha mówił o ekumenizmie w kontekście współczesnych wyzwań dla światowego chrześcijaństwa z rzymskokatolickiej perspektywy. Arcybiskup zaznaczył, że mimo różnic teologicznych i etycznych potrzebna jest rozmowa. Przypomniał, że rozłam w zachodnim chrześcijaństwie dokonywał się w atmosferze konfliktu, którego dziś nie ma – jest za to modlitwa i wspólne spotkania. – Musimy poznawać wspólnie przebytą drogę – dodał.

Duchowny zaznaczył, że w kontekście reformacyjnego jubileuszu obowiązkiem dla rzymskich katolików będzie przypomnienie dorobku Soboru Watykańskiego II, który otworzył nowe drzwi dla ekumenizmu.

Abp Henryk Hoser jest drugim po bp. Jacku Jezierskim hierarchą rzymskokatolickim w Polsce, który publicznie odniósł się do jubileuszu 500-lecia Reformacji [*]. W wielu wypowiedziach, a także w kazaniach (m.in. w kazaniu wygłoszonym w 2009 roku w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie) abp Hoser podkreślał swoją duchową i rodzinną więź z Kościołem ewangelicko-augsburskim – duża część rodziny Księdza Arcybiskupa była wyznania ewangelicko-augsburskiego i spoczywa na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej w Warszawie.

Bezpośredni link do rozmowy z ks. abp. Henrykiem Hoserem.

[*] W materiale telewizyjnym Ksiądz Arcybiskup omyłkowo mówi o sześćsetleciu, a nie pięćset leciu Reformacji, co w powyższej notce zostało skorygowane.