Nowe logo ŚFL, nowa Róża Lutra

Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) zrzeszająca 143 Kościołów luterańskich na świecie, do których należy ponad 70 milionów luteran, będzie miała nowe logo. Ma ono symbolizować i wyrażać zmiany, jakie zaszły w rozumieniu globalnej wspólnoty luterańskiej, ale również wyzwania, stojące przed Kościołami członkowskimi na całym świecie.

Nowe logo wraz z unowocześnioną stroną internetową zostanie oficjalnie zainaugurowane 12 czerwca br. podczas spotkania Rady ŚFL.

Logo nawiązuje do najbardziej rozpoznawalnego symbolu luteranizmu, tzw. Róży Lutra, którą Reformator sygnował swoje pisma. Róża Lutra w różnych wariantach graficznych funkcjonuje w wielu krajach jako symbol lokalnego Kościoła luterańskiego – nie inaczej jest z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, który jest członkiem-założycielem ŚFL. Nowe logo zawiera pięć elementów: krzyż, koło, Różę Lutra, gołębicę oraz rękę.

Władze ŚFL określają logo jako ‘wizualną tożsamość’ organizacji, która w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat położyła nacisk na bardziej wspólnotowe postrzeganie światowego luteranizmu, wzmacniając więzi komunii (wspólnoty) między Kościołami członkowskimi w regionie, między kontynentami oraz globalnie. Nowe logo wyraża również strategię działania ŚFL, m.in. w kontekście zbliżającego się jubileuszu 500-lecia Reformacji, określając luterańską tożsamość jako ewangelicką, sakramentalną, diakonijną, wyznaniową i ekumeniczną.

Nowe logo to nie tylko nowe odczytanie tożsamości, ale również zwrócenie uwagi na działania ŚFL w postaci głoszenia Słowa Bożego, diakonię (służbę) oraz zabieranie głosu w imieniu tych, którzy pozbawieni są własnego głosu lub są słabo słyszalni. Krzyż w logo wyraża niezmienną treść luterańskiej tożsamości – ofiarę Chrystusa, koło oznacza wspólnotę Kościołów, gołębica działanie Ducha Świętego, ręka diakonię oraz służbę wobec ludzkości.

Nowe logo zastąpi emblemat opracowany w 1970 roku.

***

Więcej o tradycyjnej Róży Lutra (luteranie.pl):

W liście z roku 1516 ks. Marcin Luter objaśnił różę w następujący sposób:
„Po pierwsze:
w sercu o naturalnych kolorach (czerwonym) znajduje się czarny krzyż, aby zawsze pamiętał, ze moja wiara w Ukrzyżowanego może mnie usprawiedliwić. Sprawiedliwy żyje z wiary, z wiary w Ukrzyżowanego.
Serce spoczywa w środku w białej róży, która wskazuje na to, ze wiara przynosi mi radość, pociechę i pokój, dlatego właśnie róża powinna być biała, a nie czerwona, gdyż kolor biały jest kolorem Duchów i wszystkich Aniołów.
Taka róża spoczywa na błękitnym kolorze, kolorze przyszłej radości.
Otacza ja złoty pierścień, gdyż taka sprawiedliwość w niebie trwać będzie wiecznie”.