W dniach 27-29 października odbywało się w Rzymie spotkanie regionalne Światowej Federacji Luterańskiej. Tematem tegorocznej konferencji były słowa “Listening, Serving, Empowering-Being Church in a Transforming Europe”. Trzydniowe spotkanie służyło wymianie doświadczeń, pokazało wyzwania, przed którymi stoją poszczególne Kościoły oraz przybliżało uczestnikom włoski Kościół luterański.
Konferencję rozpoczęła prezentacja przedstawicieli Kościoła goszczącego. Włoscy delegaci opowiedzieli o ekumenicznych aktywnościach tamtejszych protestantów w ramach drukarni Claudiana, programu walki z ubóstwem czy szkoły teologicznej prowadzonej przez Kościół waldensów oraz przywołali działania podejmowane wraz z Kościołem rzymskokatolickim. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła także relacja dotycząca programu pracy z migrantami i uchodźcami – Mediterranean hope. Uchodźcy z Afryki, pragnący przedostać się drogą morską do Europy, docierają często do włoskiej wyspy Lampedusa sprawiając, że także i Kościoły zmuszone są podejmować konkretne kroki w tym zakresie.
Tego samego dnia uczestnicy konferencji mieli jeszcze okazję spotkać się w mniejszych grupach (w zależności od przynależności do jednego z trzech europejskich podregionów) i porozmawiać o tym, co było udziałem poszczególnych Kościołów od czasu poprzedniej konferencji regionalnej w roku 2013. Reprezentanci Kościołów Europy Środkowo-Wschodniej zgodnie wyrazili swoją solidarność z obywatelami Ukrainy, którzy w obliczu zbrojnego konfliktu często zwracają się do Kościołów z prośbą o reakcję. Czymś, co łączy wielu delegatów okazała się również kwestia odpływu młodych i wykształconych ludzi do krajów Europy Zachodniej, co nie pozostaje bez wpływu na życie Kościołów. Uczestnicy dyskusji sformułowali także konkretne prośby modlitewne, którymi podzielili się z pozostałymi delegatami. Reprezentanci Kościołów Europy Zachodniej podejmowali kwestie właściwego wykorzystania przez Kościoły dostępnych współcześnie mediów, podkreślając przy tym także i rolę komunikacji bezpośredniej. Rozmawiano również o możliwych formach wsparcia projektu pracy z uchodźcami na południu Europy. Kościoły krajów nordyckich nawiązały do takich tematów jak: rola Kościołów w walce ze zmianami klimatu, kwestie uchodźców, współczesne narzędzia komunikacji.
Drugi dzień spotkania był czasem rozmów na temat roli i znaczenia Kościoła we współczesnym, zmieniającym się świecie. Delegaci wysłuchali referatu odnoszącego się do możliwości włączenia się Kościołów w dyskusję na temat zmian klimatycznych oraz prezentacji na temat sposobu zwiastowania Ewangelii w dzisiejszej rzeczywistości. Zapoznali się także z założeniami przygotowanego przez ŚFL programu Global Young Reformers Network, w którym udział bierze po dwóch przedstawicieli poniżej 30 roku życia ze wszystkich Kościołów członkowskich ŚFL. Na tematy takie jak superwizja dla księży, kościelne rytuały jako środki kontaktów parafii z wiernymi czy współpraca Kościoła z szkołą dyskutowano z kolei w podgrupach tematycznych. Tego dnia wysłuchano także raportu z prac koordynatorek Biura ds. Kobiet w Kościele i Społeczeństwie, przygotowanego przez Agnieszkę Godfrejów-Tarnogórską i nawiązującego do aktywności podejmowanych we wszystkich trzech regionach w ramach pracy z kobietami.
Ostatni dzień konferencji poświęcony był relacjom luterańsko-rzymskokatolickim oraz pytaniem o ekumeniczne aspekty przygotowań do jubileuszu roku 2017.
Gościem obrad był kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kardynał podkreślił, że mijające 50 lat od oficjalnego rozpoczęcia luterańsko-katolickiego dialogu jest dobrym impulsem do odwołania się także i do doświadczeń rzeczywistości XVI wieku. Podkreślił, że rok 2017 to data ważna także dla strony rzymskokatolickiej oraz wyraził nadzieję, że po podpisaniu Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu w 1999 roku przyjdzie i czas na wypracowanie wspólnego oświadczenia w sprawie Eucharystii i służby kościelnej.
Podkreślił, że chrześcijanie powinni skupiać się dziś nie na podziałach i konflikcie, ale na składaniu wspólnego świadectwa Bożej obecności w świecie. Wypowiedź uzupełnili trzej luterańscy paneliści, zaproszeni do podzielenia się doświadczeniami współpracy luterańsko-katolickiej w przygotowaniu obchodów 500-lecia Reformacji, a reprezentujący trzy europejskie podregiony: ks. Kristin Molander ze Szwecji, dr Iwona Baraniec z Polski oraz oberkirchenrat Norbert Denecke z Niemiec.
W spotkaniu w Rzymie udział wzięło 55 osób, reprezentantów 30 Kościołów członkowskich Światowej Federacji Luterańskiej oraz pracowników Biura Wspólnoty Kościelnej z Genewy. Z ramienia światowej Federacji Luterańskiej za konferencję odpowiedzialna była ks. dr Eva Sibylle Vogel-Mfato, sekretarz ds. Europy. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowała dr Iwna Baraniec, która od 2010 roku jest członkiem Rady ŚFL.
IB