Luterańscy teolodzy z różnych części Azji powołali grupę roboczą, której zadaniem będzie popularyzacja teologii Marcina Lutra oraz wzmocnienie luterańskiej tożsamości w azjatyckim kontekście. Podobną inicjatywę założyli niedawno afrykańscy luteranie. Obydwa projekty wpisują się w przygotowania do obchodów 500-lecia Reformacji. Zarówno w Afryce, jak i w Azji liczba wiernych systematycznie rośnie.
Decyzja o powołaniu Asia Luther Studies and Research Network zapadła podczas międzynarodowej Konferencji nt. Azjatyckiego Luteranizmu i Luterańskiej Tożsamości, która odbyła się na początku listopada br. w Kuala Lumpur (Malezja). Uczestniczyło w niej 22 teologów z 14 krajów. Spotkanie odbywało się pod auspicjami Departamentu Misji i Rozwoju Światowej Federacji Luterańskiej, który wspiera Kościoły członkowskie w zgłębianiu luterańskiej tożsamości w danych kontekstach kulturowych.
Z perspektywy azjatyckiej rozważano kluczowe tematy teologii luterańskiej: usprawiedliwienie z łaski przez wiarę, relację między Zakonem a Ewangelią, teologię krzyża, luterańską liturgię i duchowość. – Azjatyccy luteranie powinni zachować łączność z bogatym dziedzictwem historycznego luteranizmu, mimo innego kontekstu – powiedział serwisowi LWI ks. dr Pilgrim Lo z Luterańskiego Seminarium Teologicznego w Hong Kongu. Z kolej Chrissida Nithyakalyani ze Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Indiach podkreśliła, że przynależność do tradycji luterańskiej oznacza akceptację innych, sprzeciwienia się niesprawiedliwości oraz zachęcanie Kościołów oraz społeczeństwa do reformacji.
Ważnym aspektem rozmów była refleksja nad znaczeniem i wpływem konfucjańskiej filozofii oraz lokalnych religii na zwiastowanie Ewangelii oraz wyzwanie, jakie dla diasporalnych Kościołów luterańskich stanowią ewangelikalne ruchy oraz postępująca również w Azji fala sekularyzacji. Prof. Eom Jin-Seop z koreańskiego Seminarium Uniwersyteckiego im. Lutra zaznaczył, że kluczowe dla luterańskiej tożsamości jest nie tylko koncentrowanie się na aspektach duchowości i liturgii, ale również wspieraniu kształcenia teologicznego. – Musimy przekazywać naszym członkom, czego właściwie naucza Kościół luterański.
Kościoły związane ze Światową Federacją Luterańską obecne są w 17 krajach azjatyckich – do 52 Kościołów należy ponad 9 milionów wiernych. Najwięcej luteran w Azji zamieszkuję Indonezję – tamtejsze Kościoły luterańskie liczą ponad 5 mln. członków – a następnie w Indiach (ok. 2 miliony). Kościoły luterańskie nienależące do ŚFL mają w Azji ok. 200 tys. wiernych.
Na zdjęciu kościół luterański w Kuala Lumpur
: : Luter2017.pl: Afrykańska perspektywa teologii luterańskiej
29.12.2013